Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szczepienie lisów

Szczepienie lisów

Aby zapobiegać wściekliźnie Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 22.09 - 01.10.2022r.  na terenie województwa podkarpackiego oraz w dniach 23.09 - 01.10.2022r. na terenie województwa małopolskiego, zostanie przeprowadzona  jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. 

Szczepienie lisów obejmie obszar całego województwa podkarpackiego i małopolskiego. Akcja będzie kontynuacją szczepienia z lat ubiegłych i wykonana poprzez rozrzucenie szczepionki z samolotów oraz w obszarze województwa małopolskiego - poprzez jej ręczne wyłożenie.
Zachowajmy szczególną ostrożność, spacerując po lesie i pobliskich Szczepionka ma formę przynęty o specyficznym rybim zapachu. W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Zwróćmy szczególną uwagę na bawiące się dzieci oraz naszych czworonożnych podopiecznych. Należy pamiętać aby nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu, a w razie kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką zgłosić się do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji. Zaleca się nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.