Asset Publisher Asset Publisher

Rys historyczny nadleśnictwa

Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska zostało utworzone w obecnym kształcie dnia 01.07.1972r. na podstawie Zarządzenia nr 26 Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych z dnia 19.06.1972r. i zarządzenia Dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Krakowie z dnia 26.06.1972r.

Utworzenie tej jednostki wyprzedziło o pół roku proces reorganizacji wprowadzony we wszystkich nadleśnictwach z dniem 01.01.1973 roku, a mający na celu połączenie dotychczasowe  jednoobrębowe jednostki  w duże kilkuobrębowe nadleśnictwa. W ślad za ta decyzją połączono trzy Nadleśnictwa: Dąbrowę Tarnowską, Waryś i Wierzchosławice, tworząc nadleśnictwo 3-obrębowe z siedzibą w Dąbrowie Tarnowskiej.
Przed rokiem 1945  lasy obecnego Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska stanowiły własność prywatną kilkunastu właścicieli ziemskich. Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska powstało z upaństwowienia własności wielu drobnych majątków ziemskich i zajmowało powierzchnię ok. 5 296ha. W skład nadleśnictwa wchodziło wówczas 31 kompleksów o zróżnicowanej wielkości od 4,64ha do 1207,15ha. W 1945r. z lasów min. Romana Sanguszki, Seweryna Dolańskiego i Henryka Skrzyńskiego utworzono Nadleśnictwo Wierzchosławice o powierzchni 6851,25ha. Lasy Nadleśnictwa Waryś pozostały również do 1945r. w rękach prywatnych właścicieli z wyjątkiem  kompleksu Bratucice o powierzchni 1231,03 ha, który w tamtym czasie wchodził w skład ówczesnego  Nadleśnictwa Grobla. W nowych granicach powstałe w 1972 roku Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska gospodarowało powierzchnią 12 494,65ha. Kolejne zmiany powierzchniowe jednostki miały miejsce w 1979 roku
i celem ich było dostosowanie granic nadleśnictw do granic nowych województw. W tym okresie Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska przejęło od Nadleśnictwa  Niepołomice kompleks leśny Bratucice o pow. 1 809,83 ha, natomiast Nadleśnictwo Tuszyma przekazało część obrębu Mielec o ogólnej powierzchni 2 341,65 ha.
Dla nadleśnictwa w nowych granicach utworzono II Plan Rewizji, który był pierwszym planem urządzania gospodarstwa leśnego i wg niego powierzchnia Nadleśnictwa wynosiła 14 787,40 ha. Do roku 2005 nadleśnictwo składało się z trzech obrębów leśnych (Dąbrowa Tarnowska, Waryś i Wierzchosławice), decyzją DGLP nr 17 z dnia 24 marca 2005 roku z trzech obrębów utworzono jeden o nazwie Dąbrowa Tarnowska.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!

Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!

Jak co roku w okresie przedświątecznym odbywają się  odłowy karpia z Leśnego Gospodarstwa Rybackiego Wierzchosławice. Tego roku na  nasze stoły trafi około 35 ton  królewskiego karpia handlowego, najbardziej kojarzonego  z Bożym Narodzeniem, ponadto amur, szczupak oraz tołpyga. Kilka miesięcy temu sytuacja nie wyglądała wcale tak różowo, wszystkiemu winna była susza hydrologiczna mogąca spowodować tzw. „przyduchę” w porę reagując na upały  ratowaliśmy karpie przepompowując wodę do zbiorników. Koszty wyhodowania ryb będzie  jednak w efekcie wyższy, a to przełożyło się również na ich cenę. Za kilogram karpia rodem z Wierzchosławic trzeba w tym roku zapłacić o 60 groszy więcej niż przed rokiem. 


Nasz karp nie bez powodu nazywany jest królewskim, hodowany jest w naturalnych warunkach, w śródleśnych stawach zasilanych krystalicznie czystą wodą. Nie stosujemy tu żadnych polepszaczy czy stymulatorów wzrostu, ryby pochodzą ze stawów o bardzo dobrej kulturze, żywione wyłącznie ziarnami zbóż, cechują się niepowtarzalnym smakiem znanym i cenionym od wielu lat przez naszych stałych odbiorców. Ryby od ponad miesiąca czekają na sprzedaż w specjalnych stawach - magazynach, nazywanych „zimochowami”, gdzie oczyszczają się z mułu. 


Hodowla karpia w lasach wierzchosławickich ma ponad pięćsetletnią tradycję, sięgającą XV wieku. Wówczas biskupi krakowscy (ówcześni właściciele dóbr radłowskich) zezwolili na założenie pierwszych stawów karpiowych na terenie Puszczy Radłowskiej. Obecnie zarządza nimi Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Gospodarstwo Rybackie obejmuje w sumie teren ponad 114 hektarów, z czego same zbiorniki zajmują 70 hektarów. Karpie z Wierzchosławic można kupić nie tylko w Gospodarstwie Rybackim Lasów Państwowych w Dwudniakach, ale również na wielu targowiskach w całym regionie tarnowskim.


Damian Kosierb
Kierownik Gospodarstwa Rybackiego
Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska

 

fot. Stanisław Kocwin, Damian Kosierb