Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Natura 2000

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska znajdują się 4 obszary Natura 2000.

Są to:
Jadowniki Mokre PLH120068
Dębówka nad rzeką Uszewką PLH120066
Dolina rzeki Gróbki PLH120067
Dolny Dunajec PLH120085
  Na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo znajduje się jeden obszar Natura 2000 – Jadowniki Mokre i zajmuje powierzchnię 19,93 ha- oddz. 267a, 277a-,b,d,f c(fragment). Obejmuje on teren podmokłych łąk nieopodal rzeki Kisielina w granicach pradoliny Dunajca. w miejscowości Wał Ruda (Śmietana). Całkowita powierzchnia wynosi około 705 ha i leży na terenie gmin Radłów i Wietrzychowice. Na całym obszarze występują populacje trzech gatunków motyli wymienianych w II Załączniku Dyrektywy Siedliskowej: dwa gatunki modraszka - Maculinea teleius, Maculinea nausithos oraz czerwończyk nieparek - Lycaena dispar. Zachowanie siedlisk tego obszaru jest istotne dla zachowania ciągłości siedlisk tych motyli na obszarze Polski Południowej.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!

Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!

Jak co roku w okresie przedświątecznym odbywają się  odłowy karpia z Leśnego Gospodarstwa Rybackiego Wierzchosławice. Tego roku na  nasze stoły trafi około 35 ton  królewskiego karpia handlowego, najbardziej kojarzonego  z Bożym Narodzeniem, ponadto amur, szczupak oraz tołpyga. Kilka miesięcy temu sytuacja nie wyglądała wcale tak różowo, wszystkiemu winna była susza hydrologiczna mogąca spowodować tzw. „przyduchę” w porę reagując na upały  ratowaliśmy karpie przepompowując wodę do zbiorników. Koszty wyhodowania ryb będzie  jednak w efekcie wyższy, a to przełożyło się również na ich cenę. Za kilogram karpia rodem z Wierzchosławic trzeba w tym roku zapłacić o 60 groszy więcej niż przed rokiem. 


Nasz karp nie bez powodu nazywany jest królewskim, hodowany jest w naturalnych warunkach, w śródleśnych stawach zasilanych krystalicznie czystą wodą. Nie stosujemy tu żadnych polepszaczy czy stymulatorów wzrostu, ryby pochodzą ze stawów o bardzo dobrej kulturze, żywione wyłącznie ziarnami zbóż, cechują się niepowtarzalnym smakiem znanym i cenionym od wielu lat przez naszych stałych odbiorców. Ryby od ponad miesiąca czekają na sprzedaż w specjalnych stawach - magazynach, nazywanych „zimochowami”, gdzie oczyszczają się z mułu. 


Hodowla karpia w lasach wierzchosławickich ma ponad pięćsetletnią tradycję, sięgającą XV wieku. Wówczas biskupi krakowscy (ówcześni właściciele dóbr radłowskich) zezwolili na założenie pierwszych stawów karpiowych na terenie Puszczy Radłowskiej. Obecnie zarządza nimi Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Gospodarstwo Rybackie obejmuje w sumie teren ponad 114 hektarów, z czego same zbiorniki zajmują 70 hektarów. Karpie z Wierzchosławic można kupić nie tylko w Gospodarstwie Rybackim Lasów Państwowych w Dwudniakach, ale również na wielu targowiskach w całym regionie tarnowskim.


Damian Kosierb
Kierownik Gospodarstwa Rybackiego
Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska

 

fot. Stanisław Kocwin, Damian Kosierb