Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwat "Lasy Radłowskie"

Rezerwat „LASY RADŁOWSKIE” Powierzchnia: 30,99 ha powierzchnia leśna zalesiona to 29,91ha

Rezerwat „LASY RADŁOWSKIE" 
Powierzchnia: 30,99 ha powierzchnia leśna zalesiona to 29,91ha
Położenie:
  • administracyjne - gmina Wierzchosławice, województwo małopolskie, powiat Tarnów.
  • w zarządzie Nadleśnictwa- Leśnictwo Bielcza oddz. 485, 484c-d,
 
Rezerwat Lasy Radłowskie – to jedyny rezerwat na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Powołany został  zarządzeniem nr 6/2001 Wojewody Małopolskiego z dnia 4 stycznia 2001 roku, głównie dla ochrony stanowisk występującego w drzewostanach szafranu spiskiego.
Jest kompleksem Lasów Wierzchosławicko – Radłowskich w pigułce. Na niewielkiej powierzchni występują mieszane bory dębowo sosnowe,  grądy niskie przechodzące stopniowo w olsy  i niewielkie fragmenty łęgów.  Przez środek rezerwatu przepływa meandrująca rzeczka Kisielina. W drzewostanie spotkać można znakomitą większość gatunków drzew leśnych naturalnie występujących na terenie nadleśnictwa. Wśród nich  pokaźnych rozmiarów dęby i lipy. Podobnie rośliny objęte ochrona gatunkową  - większość  gatunków odnaleźć można na terenie rezerwatu. Aktualnie brak jest planu ochrony dla rezerwatu. Obserwować można powolny rozpad starego drzewostanu i nieśmiało pojawiające się odnowienia głównie brzozy, olchy, miejscami świerku a w żyźniejszych fragmentach grabu i lipy. Z pojawiających się nieśmiało odnowień naturalnych wnioskować można o kierunku naturalnej przebudowy drzewostanu z iglastego na liściasty.  Starodrzew, podobnie jak istniejący w rezerwacie młodnik w którym nie wykonuje się zabiegów hodowlanych z biegiem czasu stanowić mogą doskonały materiał porównawczy – obrazujący różnice pomiędzy lasem zarządzanym przez człowieka, a lasem zarządzanym przez przyrodę.  W rezerwacie gromadzi się duża masa martwego drewna, zarówno na drzewach stojących   jak i wywróconych przez kolejne nawałnice. Powinno to sprzyjać rozwojowi organizmów  związanych z martwym drewnem.  Od północnej strony rezerwat graniczy ze stawem Maruszka dlatego na wiekowych sosnach obrzeża rezerwatu często spotkać można odpoczywające bieliki lub rybołowy. fot. K. Majka

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sprzedaż sadzonek - wiosna 2024

Sprzedaż sadzonek - wiosna 2024

 

Sprzedaż sadzonek prowadzona jest na szkółce leśnej w miejscowości Wierzchosławice. Sprzedaż prowadzona jest  do czasu wyczerpania zapasu sadzonek. Jednocześnie sprzedający zastrzega sobie prawo do przerwania sprzedaży w przypadku wystąpienia warunków atmosferycznych uniemożliwiających sprzedaż. 

W przypadku, gdy kupujący życzy sobie wystawienie faktury VAT, winien ten fakt zgłosić sprzedającemu przed  dokonaniem  zakupu oraz podać odpowiednie dane (nazwa firmy, NIP, adres) celem umieszczenia ich na fakturze, po dokonaniu wydruku paragonu brak możliwości wydruku faktury.


Ceny podane  w cenniku są cenami netto i brutto, cena dotyczy 1 tysiąca sztuk sadzonek – gatunki drzew leśnych. 
Najmniejszą jednostką sprzedażową jest ilość 50szt (0,05tszt)

Kontakt - Szkółka w Wierzchosławicach:
p. Mateusz Dydyński   663553045
p. Piotr Poździoch      502607265