Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśne stołówki

Leśne stołówki

Współcześnie znany jest pogląd, że dokarmianie dziko żyjących zwierząt jest zakłócaniem naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie. Jednak w silnie zurbanizowanej Europie ingerencja w naturalne procesy odbywa się mimowolnie.

Są w roku okresy kiedy zdobywanie pożywienia przez dzikie zwierzęta jest utrudnione, a potrzeby energetyczne większe. Corocznie Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska przypomina kołom łowieckim dzierżawiącym obwody na terenie nadleśnictwa o potrzebie zimowego dokarmiania i prośbę o kontakt z leśnikami terenowymi w sprawie ułatwienia dostępu do naturalnej bazy żerowej. Polega to na wykładaniu drzew ogryzowych, oraz ewentualnym odsłanianiu roślin runa leśnego. Oprócz ułatwienia żeru takie postępowanie ma na celu zmniejszenie szkód w młodnikach i uprawach leśnych. Utrzymująca się od kilku tygodni niska temperatura powoduje też konieczność dokarmiania zimującego u nas ptactwa. Owadożerne ptaki to bardzo ważny element zachowania równowagi w ekosystemie leśnym. Dlatego też nadleśnictwo zakupuje corocznie kilkaset kilogramów specjalnej karmy dla ptaków. Wykładana głównie przy osadach leśnych jest bardzo chętnie pobierana.

Smacznego!

Krzysztof Majka

fot. K. Majka