Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

W lasach nie ma przestojów

W lasach nie ma przestojów

Niskie temperatury i pokrywa śnieżna ma swoje dobre strony również w lesie.

Nie tylko amatorzy sportów zimowych korzystają z mrozu i pokrywy śnieżnej. Czas kiedy mróz skuwa kałuże i lokalne bagienka, a pokrywa śnieżna porywa runo leśne i młode drzewka skrzętnie wykorzystuje również leśnicy. Prawdziwa zima pozwala na dotarcie z cięciami pielęgnacyjnymi w drzewostany które nie są dostępne przez większą część roku, a pokrywa śnieżna zabezpiecza młode drzewka przed uszkodzeniem podczas prac. Skute mrozem drogi leśne nie odczuwają obciążeń spowodowanych transportem drewna. Organizmy które mogą powodować deprecjację drewna pozostają w głębokim uśpieniu. Dlatego pomimo srogich mrozów i pokrywy śnieżnej praca wre. Drewno to jak na razie niezastąpiony surowiec, który ma jeszcze taką dobra cechę, że jest odtwarzalny. Przetwórcy drewna potrzebuję rytmicznych dostaw w ciągu całego roku, ale nie ma lepszego czasu na pozyskanie drewna niż zima.

 

fot. K. Majka