Wydawca treści Wydawca treści

Rys historyczny nadleśnictwa

Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska zostało utworzone w obecnym kształcie dnia 01.07.1972r. na podstawie Zarządzenia nr 26 Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych z dnia 19.06.1972r. i zarządzenia Dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Krakowie z dnia 26.06.1972r.

Utworzenie tej jednostki wyprzedziło o pół roku proces reorganizacji wprowadzony we wszystkich nadleśnictwach z dniem 01.01.1973 roku, a mający na celu połączenie dotychczasowe  jednoobrębowe jednostki  w duże kilkuobrębowe nadleśnictwa. W ślad za ta decyzją połączono trzy Nadleśnictwa: Dąbrowę Tarnowską, Waryś i Wierzchosławice, tworząc nadleśnictwo 3-obrębowe z siedzibą w Dąbrowie Tarnowskiej.
Przed rokiem 1945  lasy obecnego Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska stanowiły własność prywatną kilkunastu właścicieli ziemskich. Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska powstało z upaństwowienia własności wielu drobnych majątków ziemskich i zajmowało powierzchnię ok. 5 296ha. W skład nadleśnictwa wchodziło wówczas 31 kompleksów o zróżnicowanej wielkości od 4,64ha do 1207,15ha. W 1945r. z lasów min. Romana Sanguszki, Seweryna Dolańskiego i Henryka Skrzyńskiego utworzono Nadleśnictwo Wierzchosławice o powierzchni 6851,25ha. Lasy Nadleśnictwa Waryś pozostały również do 1945r. w rękach prywatnych właścicieli z wyjątkiem  kompleksu Bratucice o powierzchni 1231,03 ha, który w tamtym czasie wchodził w skład ówczesnego  Nadleśnictwa Grobla. W nowych granicach powstałe w 1972 roku Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska gospodarowało powierzchnią 12 494,65ha. Kolejne zmiany powierzchniowe jednostki miały miejsce w 1979 roku
i celem ich było dostosowanie granic nadleśnictw do granic nowych województw. W tym okresie Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska przejęło od Nadleśnictwa  Niepołomice kompleks leśny Bratucice o pow. 1 809,83 ha, natomiast Nadleśnictwo Tuszyma przekazało część obrębu Mielec o ogólnej powierzchni 2 341,65 ha.
Dla nadleśnictwa w nowych granicach utworzono II Plan Rewizji, który był pierwszym planem urządzania gospodarstwa leśnego i wg niego powierzchnia Nadleśnictwa wynosiła 14 787,40 ha. Do roku 2005 nadleśnictwo składało się z trzech obrębów leśnych (Dąbrowa Tarnowska, Waryś i Wierzchosławice), decyzją DGLP nr 17 z dnia 24 marca 2005 roku z trzech obrębów utworzono jeden o nazwie Dąbrowa Tarnowska.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Światowy dzień mokradeł

Światowy dzień mokradeł


Już czas na przywrócenie mokradeł - 2 lutego 2023 Światowy dzień Mokradeł

 

Światowy Dzień Mokradeł to kampania prowadzona na całym świecie, której celem jest podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat roli terenów podmokłych w przyrodzie i działalności człowieka. Obchodzona jest co roku w dniu 2 lutego na pamiątkę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych – międzynarodowego traktatu przyjętego w 1971 r.,
w którym uczestniczą obecnie 172 państwa.

Mokradła, czyli tereny podmokłe, to obszary lądowe stale bądź sezonowo nasycone
lub zalane wodą. Do śródlądowych terenów podmokłych zalicza się bagna, torfowiska, jeziora, rzeki, tereny zalewowe i moczary. Do mokradeł nadbrzeżnych należą słonorośla, estuaria, lasy namorzynowe, laguny, a nawet rafy koralowe. Stawy rybne, pola ryżowe i saliny to tereny podmokłe utworzone przez człowieka.

Tereny podmokłe pełnią istotne dla społeczeństwa funkcje, zaczynając od magazynowania i wody, poprzez ochronę przed sztormami oraz powodziami, na podtrzymywaniu bioróżnorodności i akumulacji węgla kończąc. Od 1970 r. ponad 35% mokradeł uległo degradacji, a proces ten postępuje coraz szybciej. Odwrócenie tego trendu ma kluczowe znaczenie dla zachowania równowagi w przyrodzie i funkcjonowania człowieka, także w kontekście adaptacji do zmian klimatu.

„Nasze działania mają znaczenie. Jedno małe działanie może wywołać efekt rozchodzących się fal.” - to jest główna idea stojąca za wizualizacją kampanii, która symbolicznie przedstawia osobę aktywnie przywracająca mokradła poprzez proces nasadzania roślin. Rozchodzące się fale oznaczają rozprzestrzenianie się idei oraz dalekosiężny wpływ nawet najmniejszych decyzji. 

Więcej informacji na temat Konwencji o obszarach wodno-błotnych oraz działaniach Krajowego Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej znajduje się na stronie http://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl/ochrona-mokradel

#GDOS #GenerationRestoration #ForWetlands #WorldWetlandsDay