Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Gospodarka leśna Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska realizowana jest na podstawie planu Urządzania lasu obowiązującego na lata 2006-2015.

Średniorocznie nadleśnictwo odnawia ok 160 ha lasu, co powoduje że zabiegi pielęgnacyjne  w drzewostanach realizowane są rokrocznie na powierzchni ponad 850ha w tym pielęgnacja gleby -550ha,  CW-150ha, CP-150ha.

Do odnowień wykorzystuje się sadzonki pochodzące z 2 szkółek znajdujących się w miejscowości Wierzchosławice zajmujących łączną powierzchnię  –15,31 ha,
 z czego 9,74 ha zajmuje powierzchnia produkcyjna w tym 0,18ha produkcja
w inspektach na substracie torfowym. Średniorocznie szkółka produkuje  ponad  3,0 mln szt. są to głównie gatunki gospodarcze – sosna zwyczajna, dąb szypułkowy, świerk pospolity, buk zwyczajny, modrzew europejski, brzoza brodawkowata, olsza czarna, grab pospolity, klon, lipa, jodła pospolita. Na szkółce można również nabyć gatunki ozdobne- żywotniki, jodły, świerki itp.

Podstawowe znaczenie w reprodukcji lasu mają bazy nasienne utworzone
w wyniku selekcji populacyjnej. Gospodarcze Drzewostany Nasienne - trwale oznaczone w terenie, z których Nadleśnictwo pozyskuje nasiona i szyszki stanowią 361,21ha, z czego większość to drzewostany sosnowe (318,00 ha). Z własnych drzewostanów pozyskuje się również nasiona dębu szypułkowego – 23,56 ha, brzozy brodawkowatej – 3,78 ha, olszy czarnej – 11,60 ha oraz modrzewia europejskiego 4,57ha.

Na trenie nadleśnictwa znajduje się jeden Wyłączony Drzewostan Nasienny dębowy na powierzchni-10,89ha. Nadleśnictwo na własne potrzeby pozyskuje również nasiona Lipy szerokolistnej, drobnolistnej, Grabu zwyczajnego, Jesionu, Klonu zwyczajnego i Dębu czerwonego z uznanych na jego terenie źródeł nasion.
Wg regionalizacji nasiennej drzewostany te leżą w 661 mikroregionie nasiennym,
a częściowo(gminy Wojnicz, Dębno, Rzezawa, Brzesko) w 852 mikroregionie.

Bazę selekcyjną uzupełnia plantacyjna uprawa nasienna sosny czarnej znajdująca się w leśnictwie Podborze – 2,99ha oraz uprawa pochodna sosny zwyczajnej w leśnictwie Biadoliny – 10,00ha.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!

Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!

Jak co roku w okresie przedświątecznym odbywają się  odłowy karpia z Leśnego Gospodarstwa Rybackiego Wierzchosławice. Tego roku na  nasze stoły trafi około 35 ton  królewskiego karpia handlowego, najbardziej kojarzonego  z Bożym Narodzeniem, ponadto amur, szczupak oraz tołpyga. Kilka miesięcy temu sytuacja nie wyglądała wcale tak różowo, wszystkiemu winna była susza hydrologiczna mogąca spowodować tzw. „przyduchę” w porę reagując na upały  ratowaliśmy karpie przepompowując wodę do zbiorników. Koszty wyhodowania ryb będzie  jednak w efekcie wyższy, a to przełożyło się również na ich cenę. Za kilogram karpia rodem z Wierzchosławic trzeba w tym roku zapłacić o 60 groszy więcej niż przed rokiem. 


Nasz karp nie bez powodu nazywany jest królewskim, hodowany jest w naturalnych warunkach, w śródleśnych stawach zasilanych krystalicznie czystą wodą. Nie stosujemy tu żadnych polepszaczy czy stymulatorów wzrostu, ryby pochodzą ze stawów o bardzo dobrej kulturze, żywione wyłącznie ziarnami zbóż, cechują się niepowtarzalnym smakiem znanym i cenionym od wielu lat przez naszych stałych odbiorców. Ryby od ponad miesiąca czekają na sprzedaż w specjalnych stawach - magazynach, nazywanych „zimochowami”, gdzie oczyszczają się z mułu. 


Hodowla karpia w lasach wierzchosławickich ma ponad pięćsetletnią tradycję, sięgającą XV wieku. Wówczas biskupi krakowscy (ówcześni właściciele dóbr radłowskich) zezwolili na założenie pierwszych stawów karpiowych na terenie Puszczy Radłowskiej. Obecnie zarządza nimi Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Gospodarstwo Rybackie obejmuje w sumie teren ponad 114 hektarów, z czego same zbiorniki zajmują 70 hektarów. Karpie z Wierzchosławic można kupić nie tylko w Gospodarstwie Rybackim Lasów Państwowych w Dwudniakach, ale również na wielu targowiskach w całym regionie tarnowskim.


Damian Kosierb
Kierownik Gospodarstwa Rybackiego
Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska

 

fot. Stanisław Kocwin, Damian Kosierb