Wydawca treści Wydawca treści

Nasze lasy

Lasy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska rosną na powierzchni 14 605 ha gruntów w większości równinnych.

Rosną one głównie na piaszczystych glebach bielicowych i rdzawych o małej ilości składników odżywczych stąd dominacja mającej małe wymagania sosny (72%). Poza sosną rosną w naszych lasach również: dąb szypułkowego (13%), olcha (6%), brzoza (4%), modrzew, buk oraz innych gatunków liściastych i iglastych (5%). Przekłada się to na następujące typy siedlisk: borowe (57 %), lasowe (41%), olsy (2%). Siedliska wilgotne stanowią 68 % powierzchni, świeże – 30%, mokre około 2%. Ponad 50% powierzchni siedlisk lasowych jest w stanie niekształconym i zdegradowanym, a skład gatunkowy odbiega od przyjętego za docelowy. Stopniowa zmiana tego stanu poprzez systematyczną przebudowę i zastępowanie sosny gatunkami takimi jak dąb i buk jest priorytetem w działalności gospodarczej nadleśnictwa.

Ponad 12 000 ha lasów to lasy ochronne zawierające się w następujących kategoriach:

Lasy wodochronne: 10 430 ha,

Lasy stanowiące ostoje zwierząt chronionych: 310 ha,

Lasy wokół miast: 630 ha,

Lasy na stałych powierzchniach badawczych: 520 ha

Lasy obronne: 120 ha.

Lasy nadleśnictwa to ogromne bogactwo świata roślin i zwierząt, do których należą: bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko, szafran spiski (objęty ochroną w rezerwacie o powierzchni 30 ha), lilia złotogłów, kosaciec żółty, ciemiężyca zielona, bagno zwyczajne oraz wiele innych mniej lub bardziej pospolitych roślin zielnych i krzewów. Świat zwierzęcy reprezentują: dziki, jelenie, sarny, daniele, lisy, łosie, oraz bogata ornifauna z przedstawicielami takimi jak: bocian czarny, puszczyk uralski, czapla, kormoran. Łącznie na terenie lasów nadleśnictwa odnotowano występowanie 177 gatunków ptaków. Liczne tereny podmokłe oraz śródleśne stawy zapewniają świetne warunki bytowania dla gadów, płazów i ryb. Lasy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska to również dziedzictwo historyczne przejawiające się w cmentarzach z czasów I wojny światowej, miejsca akcji „Trzeci Most" oraz kulcie bł. Karoliny Kózka, która męczeńską śmiercią zginęła w tych lasach. Dziś nasze lasy są otwarte dla wszystkich i zapraszają do aktywnego wypoczynku i edukacji na łonie natury.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Hodowla lasu

Hodowla lasu

Gospodarka leśna Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska realizowana jest na podstawie planu Urządzania lasu obowiązującego na lata 2006-2015.

Średniorocznie nadleśnictwo odnawia ok 160 ha lasu, co powoduje że zabiegi pielęgnacyjne  w drzewostanach realizowane są rokrocznie na powierzchni ponad 850ha w tym pielęgnacja gleby -550ha,  CW-150ha, CP-150ha.

Do odnowień wykorzystuje się sadzonki pochodzące z 2 szkółek znajdujących się w miejscowości Wierzchosławice zajmujących łączną powierzchnię  –15,31 ha,
 z czego 9,74 ha zajmuje powierzchnia produkcyjna w tym 0,18ha produkcja
w inspektach na substracie torfowym. Średniorocznie szkółka produkuje  ponad  3,0 mln szt. są to głównie gatunki gospodarcze – sosna zwyczajna, dąb szypułkowy, świerk pospolity, buk zwyczajny, modrzew europejski, brzoza brodawkowata, olsza czarna, grab pospolity, klon, lipa, jodła pospolita. Na szkółce można również nabyć gatunki ozdobne- żywotniki, jodły, świerki itp.

Podstawowe znaczenie w reprodukcji lasu mają bazy nasienne utworzone
w wyniku selekcji populacyjnej. Gospodarcze Drzewostany Nasienne - trwale oznaczone w terenie, z których Nadleśnictwo pozyskuje nasiona i szyszki stanowią 361,21ha, z czego większość to drzewostany sosnowe (318,00 ha). Z własnych drzewostanów pozyskuje się również nasiona dębu szypułkowego – 23,56 ha, brzozy brodawkowatej – 3,78 ha, olszy czarnej – 11,60 ha oraz modrzewia europejskiego 4,57ha.

Na trenie nadleśnictwa znajduje się jeden Wyłączony Drzewostan Nasienny dębowy na powierzchni-10,89ha. Nadleśnictwo na własne potrzeby pozyskuje również nasiona Lipy szerokolistnej, drobnolistnej, Grabu zwyczajnego, Jesionu, Klonu zwyczajnego i Dębu czerwonego z uznanych na jego terenie źródeł nasion.
Wg regionalizacji nasiennej drzewostany te leżą w 661 mikroregionie nasiennym,
a częściowo(gminy Wojnicz, Dębno, Rzezawa, Brzesko) w 852 mikroregionie.

Bazę selekcyjną uzupełnia plantacyjna uprawa nasienna sosny czarnej znajdująca się w leśnictwie Podborze – 2,99ha oraz uprawa pochodna sosny zwyczajnej w leśnictwie Biadoliny – 10,00ha.