Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka przyrodniczo-leśna

Zachęcamy do korzystania z obiektów edukacyjnych zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska!
 
Zapraszamy na:
 
  • Ścieżkę dydaktyczną - Ścieżkę przyrodniczo - leśną "Lasy Wierzchosławickie" w leśnictwie Wierzchosławice. 
Na trasie ścieżki znajdują się też tablice edukacyjne, z których można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o bogactwie roślin i zwierząt zamieszkujących las.
Trasa ścieżki rozpoczyna się w Wierzchosławicach - Dwudniakach. Przy bramie ścieżki znajduje się obszerny parking . Początek ścieżki to duży plac na którym oprócz stojaków z tablicami o treści edukacyjnej umieszczono wiatę pod którą można schronić się w czasie deszczu, oraz miejsce gdzie  można rozpalić ognisko. Z placu kierując się zgodnie z umieszczonymi na trasie ścieżki tabliczkami kierunkowymi trafiamy na drewnianą kładkę po której przechodzimy najpierw rów a następnie podmokłą olszynę, która bywa okresowo zalewana wodą. Kładką docieramy do drogi o nazwie "Dwunasta", którą kierujemy się w lewo i docieramy do skrzyżowania z drogą "Lechowska" gdzie znajdują się kolejne tablice dydaktyczne i ławki na których można odpocząć. Jeżeli pójdziemy dalej drogą "Lechowska" kierując się na zachód znajdziemy następne miejsce odpoczynku i dotrzemy do następnego skrzyżowania dróg "Lechowskiej" z "Jedenastą" tu zmieniając kierunek marszu na północny dotrzemy do skrętu który wprowadzi nas na ścieżkę prowadzącą do stawu o nazwie "Wróblik". Spotkamy tu jeden z ładniejszych widoków na trasie. Znajdziemy tu również tablice prezentujące zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym. Dalej wędrują groblą stawu spotkamy następne tablice tym razem prezentujące budowę stawów karpiowych oraz ryb żyjących w stawach. Po przejściu grobli dojdziemy do drogi o nazwie "Średnia" i kierują się w prawo docieramy do punktu wyjścia.
Długość trasy ścieżki około 2400 m , czas przejścia z objaśnieniami ok. 2 godziny. Ścieżka wraz ze wszystkimi obiektami jest dostępna dla wszystkich chętnych do jej odwiedzenia w dowolnym czasie. Większe grupy należy zgłaszać do nadleśnictwa w celu uniknięcia kolizji zbyt dużej ilości osób korzystających ze ścieżki jednocześnie.
 
  • Zieloną klasę wraz z Wiatą Edukacyjną „Hubertówka” w leśnictwie Bratucice
Zapraszamy do korzystania z wiaty edukacyjnej gdzie dzięki tablicom edukacyjnym poznacie procesy rozwojowe oraz budowę lasu, a także jego mieszkańców. Możecie poznać również rośliny chronione w Polsce. 
Jest to miejsce gdzie schronicie się przed złymi warunkami atmosferycznymi, odpoczniecie po leśnej wędrówce. Przy zorganizowanych zajęciach edukacyjnych z udziałem leśnika można tutaj w bezpieczny sposób rozpalić ogień i przygotować ciepły posiłek. Korzystanie z wiaty jest bezpłatne.
Dodatkowo wszelkie informację dotyczące obiektów edukacji oraz turystyki na terenie Lasów Państwowych  znajdziecie na portalu czaswlas.pl

Punkt edukacyjny

W na terenie Nadleśnictwa miejscowości Wał Ruda znajduje się punkt edukacyjny, składający się z tablic o tematyce przyrodniczo-leśnej, oraz ławek i stołów (również pod zadaszeniem). Położony jest on przy drodze Wał Ruda - Pojawie. W pobliżu jest również zlokalizowany parking. Po drugiej stronie drogi znajduje się pomnik upamiętniający akcję "Trzeci Most" z czasów II wojny światowej. W pobliżu znajduje się również muzeum-dom bł. Karoliny Kózka, a w pobliskim lesie droga krzyżowa wraz z miejscem męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.