Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka przyrodniczo-leśna

Zachęcamy do korzystania z obiektów edukacyjnych zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska!
 
Zapraszamy na:
 
  • Ścieżkę dydaktyczną - Ścieżkę przyrodniczo - leśną "Lasy Wierzchosławickie" w leśnictwie Wierzchosławice. 
Na trasie ścieżki znajdują się też tablice edukacyjne, z których można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o bogactwie roślin i zwierząt zamieszkujących las.
Trasa ścieżki rozpoczyna się w Wierzchosławicach - Dwudniakach. Przy bramie ścieżki znajduje się obszerny parking . Początek ścieżki to duży plac na którym oprócz stojaków z tablicami o treści edukacyjnej umieszczono wiatę pod którą można schronić się w czasie deszczu, oraz miejsce gdzie  można rozpalić ognisko. Z placu kierując się zgodnie z umieszczonymi na trasie ścieżki tabliczkami kierunkowymi trafiamy na drewnianą kładkę po której przechodzimy najpierw rów a następnie podmokłą olszynę, która bywa okresowo zalewana wodą. Kładką docieramy do drogi o nazwie "Dwunasta", którą kierujemy się w lewo i docieramy do skrzyżowania z drogą "Lechowska" gdzie znajdują się kolejne tablice dydaktyczne i ławki na których można odpocząć. Jeżeli pójdziemy dalej drogą "Lechowska" kierując się na zachód znajdziemy następne miejsce odpoczynku i dotrzemy do następnego skrzyżowania dróg "Lechowskiej" z "Jedenastą" tu zmieniając kierunek marszu na północny dotrzemy do skrętu który wprowadzi nas na ścieżkę prowadzącą do stawu o nazwie "Wróblik". Spotkamy tu jeden z ładniejszych widoków na trasie. Znajdziemy tu również tablice prezentujące zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym. Dalej wędrują groblą stawu spotkamy następne tablice tym razem prezentujące budowę stawów karpiowych oraz ryb żyjących w stawach. Po przejściu grobli dojdziemy do drogi o nazwie "Średnia" i kierują się w prawo docieramy do punktu wyjścia.
Długość trasy ścieżki około 2400 m , czas przejścia z objaśnieniami ok. 2 godziny. Ścieżka wraz ze wszystkimi obiektami jest dostępna dla wszystkich chętnych do jej odwiedzenia w dowolnym czasie. Większe grupy należy zgłaszać do nadleśnictwa w celu uniknięcia kolizji zbyt dużej ilości osób korzystających ze ścieżki jednocześnie.
 
  • Zieloną klasę wraz z Wiatą Edukacyjną „Hubertówka” w leśnictwie Bratucice
Zapraszamy do korzystania z wiaty edukacyjnej gdzie dzięki tablicom edukacyjnym poznacie procesy rozwojowe oraz budowę lasu, a także jego mieszkańców. Możecie poznać również rośliny chronione w Polsce. 
Jest to miejsce gdzie schronicie się przed złymi warunkami atmosferycznymi, odpoczniecie po leśnej wędrówce. Przy zorganizowanych zajęciach edukacyjnych z udziałem leśnika można tutaj w bezpieczny sposób rozpalić ogień i przygotować ciepły posiłek. Korzystanie z wiaty jest bezpłatne.
Dodatkowo wszelkie informację dotyczące obiektów edukacji oraz turystyki na terenie Lasów Państwowych  znajdziecie na portalu czaswlas.pl

Punkt edukacyjny

W na terenie Nadleśnictwa miejscowości Wał Ruda znajduje się punkt edukacyjny, składający się z tablic o tematyce przyrodniczo-leśnej, oraz ławek i stołów (również pod zadaszeniem). Położony jest on przy drodze Wał Ruda - Pojawie. W pobliżu jest również zlokalizowany parking. Po drugiej stronie drogi znajduje się pomnik upamiętniający akcję "Trzeci Most" z czasów II wojny światowej. W pobliżu znajduje się również muzeum-dom bł. Karoliny Kózka, a w pobliskim lesie droga krzyżowa wraz z miejscem męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Dąbrowa Tarnowska

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Dąbrowa Tarnowska

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.

To obszar, na którym możesz biwakować.

Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania

z udostępnionych na ten cel terenów.

Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności.
Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.

Miłego obcowania z lasem!

Na czas usuwania skutków silnych wiatrów, obszar programu „Zanocuj w lesie” w Leśnictwie Wał Ruda zostaje wyłączony. Zapraszamy do skorzystania z wyznaczonego obszaru w leśnictwie Dulcza.

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl: Android lub iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  • regulaminem korzystania z obszaru,

  • informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska. 

Na obszarze objętym programem „Zanocuj w lesie” dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych pod warunkami zawartymi w regulaminie

Jeśli zależy Ci na rozpaleniu ogniska, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone.

Wyznaczone miejsce do rozniecania ognia znajduje się również na terenie objętym programem, posiadające współrzędne geograficzne: 50°11'33.9″N 21°14'34.3″E. Sporadycznie może być tam udostępniane drewno na ognisko do ogólnodostępnego użytku lecz rekomendujemy przyniesienie go ze sobą.

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Cyranka” Rzeszów https://radomyslwielki.pl

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Sarna” Radgoszcz http://www.szczucin.pl

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Trop” Wietrzychowice https://wietrzychowice.pl

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Bór” Brzesko https://www.brzesko.pl

  • Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza  (link do formularza z materiałów do pobrania na dole strony) oraz przesłanie go na adres dabrowatar@krakow.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: karol.blicharz@krakow.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.