Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka przyrodniczo-leśna

Zachęcamy do korzystania z obiektów edukacyjnych zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska!
 
Zapraszamy na:
 
  • Ścieżkę dydaktyczną - Ścieżkę przyrodniczo - leśną "Lasy Wierzchosławickie" w leśnictwie Wierzchosławice. 
Na trasie ścieżki znajdują się też tablice edukacyjne, z których można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o bogactwie roślin i zwierząt zamieszkujących las.
Trasa ścieżki rozpoczyna się w Wierzchosławicach - Dwudniakach. Przy bramie ścieżki znajduje się obszerny parking . Początek ścieżki to duży plac na którym oprócz stojaków z tablicami o treści edukacyjnej umieszczono wiatę pod którą można schronić się w czasie deszczu, oraz miejsce gdzie  można rozpalić ognisko. Z placu kierując się zgodnie z umieszczonymi na trasie ścieżki tabliczkami kierunkowymi trafiamy na drewnianą kładkę po której przechodzimy najpierw rów a następnie podmokłą olszynę, która bywa okresowo zalewana wodą. Kładką docieramy do drogi o nazwie "Dwunasta", którą kierujemy się w lewo i docieramy do skrzyżowania z drogą "Lechowska" gdzie znajdują się kolejne tablice dydaktyczne i ławki na których można odpocząć. Jeżeli pójdziemy dalej drogą "Lechowska" kierując się na zachód znajdziemy następne miejsce odpoczynku i dotrzemy do następnego skrzyżowania dróg "Lechowskiej" z "Jedenastą" tu zmieniając kierunek marszu na północny dotrzemy do skrętu który wprowadzi nas na ścieżkę prowadzącą do stawu o nazwie "Wróblik". Spotkamy tu jeden z ładniejszych widoków na trasie. Znajdziemy tu również tablice prezentujące zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym. Dalej wędrują groblą stawu spotkamy następne tablice tym razem prezentujące budowę stawów karpiowych oraz ryb żyjących w stawach. Po przejściu grobli dojdziemy do drogi o nazwie "Średnia" i kierują się w prawo docieramy do punktu wyjścia.
Długość trasy ścieżki około 2400 m , czas przejścia z objaśnieniami ok. 2 godziny. Ścieżka wraz ze wszystkimi obiektami jest dostępna dla wszystkich chętnych do jej odwiedzenia w dowolnym czasie. Większe grupy należy zgłaszać do nadleśnictwa w celu uniknięcia kolizji zbyt dużej ilości osób korzystających ze ścieżki jednocześnie.
 
  • Zieloną klasę wraz z Wiatą Edukacyjną „Hubertówka” w leśnictwie Bratucice
Zapraszamy do korzystania z wiaty edukacyjnej gdzie dzięki tablicom edukacyjnym poznacie procesy rozwojowe oraz budowę lasu, a także jego mieszkańców. Możecie poznać również rośliny chronione w Polsce. 
Jest to miejsce gdzie schronicie się przed złymi warunkami atmosferycznymi, odpoczniecie po leśnej wędrówce. Przy zorganizowanych zajęciach edukacyjnych z udziałem leśnika można tutaj w bezpieczny sposób rozpalić ogień i przygotować ciepły posiłek. Korzystanie z wiaty jest bezpłatne.
Dodatkowo wszelkie informację dotyczące obiektów edukacji oraz turystyki na terenie Lasów Państwowych  znajdziecie na portalu czaswlas.pl

Punkt edukacyjny

W na terenie Nadleśnictwa miejscowości Wał Ruda znajduje się punkt edukacyjny, składający się z tablic o tematyce przyrodniczo-leśnej, oraz ławek i stołów (również pod zadaszeniem). Położony jest on przy drodze Wał Ruda - Pojawie. W pobliżu jest również zlokalizowany parking. Po drugiej stronie drogi znajduje się pomnik upamiętniający akcję "Trzeci Most" z czasów II wojny światowej. W pobliżu znajduje się również muzeum-dom bł. Karoliny Kózka, a w pobliskim lesie droga krzyżowa wraz z miejscem męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Światowy dzień mokradeł

Światowy dzień mokradeł


Już czas na przywrócenie mokradeł - 2 lutego 2023 Światowy dzień Mokradeł

 

Światowy Dzień Mokradeł to kampania prowadzona na całym świecie, której celem jest podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat roli terenów podmokłych w przyrodzie i działalności człowieka. Obchodzona jest co roku w dniu 2 lutego na pamiątkę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych – międzynarodowego traktatu przyjętego w 1971 r.,
w którym uczestniczą obecnie 172 państwa.

Mokradła, czyli tereny podmokłe, to obszary lądowe stale bądź sezonowo nasycone
lub zalane wodą. Do śródlądowych terenów podmokłych zalicza się bagna, torfowiska, jeziora, rzeki, tereny zalewowe i moczary. Do mokradeł nadbrzeżnych należą słonorośla, estuaria, lasy namorzynowe, laguny, a nawet rafy koralowe. Stawy rybne, pola ryżowe i saliny to tereny podmokłe utworzone przez człowieka.

Tereny podmokłe pełnią istotne dla społeczeństwa funkcje, zaczynając od magazynowania i wody, poprzez ochronę przed sztormami oraz powodziami, na podtrzymywaniu bioróżnorodności i akumulacji węgla kończąc. Od 1970 r. ponad 35% mokradeł uległo degradacji, a proces ten postępuje coraz szybciej. Odwrócenie tego trendu ma kluczowe znaczenie dla zachowania równowagi w przyrodzie i funkcjonowania człowieka, także w kontekście adaptacji do zmian klimatu.

„Nasze działania mają znaczenie. Jedno małe działanie może wywołać efekt rozchodzących się fal.” - to jest główna idea stojąca za wizualizacją kampanii, która symbolicznie przedstawia osobę aktywnie przywracająca mokradła poprzez proces nasadzania roślin. Rozchodzące się fale oznaczają rozprzestrzenianie się idei oraz dalekosiężny wpływ nawet najmniejszych decyzji. 

Więcej informacji na temat Konwencji o obszarach wodno-błotnych oraz działaniach Krajowego Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej znajduje się na stronie http://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl/ochrona-mokradel

#GDOS #GenerationRestoration #ForWetlands #WorldWetlandsDay