Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

Na terenie nadleśnictwa znajdują się 4 obszary chronionego krajobrazu zatwierdzone Rozporządzeniem wojewody tarnowskiego nr 23/96 z dn. 28 sierpnia 1996r.(Dz.U. nr 10 z dn. 6 września 1996r.).

Tereny te są cenne  pod względem florystycznym, a  stosunkowo niewielkie przekształcenie środowiska tych  terenów sprzyjają  utrzymaniu bioróżnorodności tego obszaru. Na obszarach chronionego krajobrazu  można spotkać bogactwo rośliny i zwierząt prawnie chronionych (ochrona gat. w dalszej części referatu) . Nadzór nad obszarami sprawuje Marszałek Województwa Małopolskiego w Krakowie.
 
BRATUCICKI OBSZAR CHRONIONEGO KRAJOBRAZU o powierzchni 16492ha, położony jest na terenie nadleśnictw Brzesko i Dabrowa tarnowska z czego na terenie tutejszego nadleśnictwa 2243,48 ha. 30% obszaru zajmują lasy , gdzie dominującym zbiorowiskiem są zespoły kontynentalny bór mieszany – (Querco roboris-Pinetum )
 i Tilio-Carpinetum betuli – grąd subkontynentalny. Jest to obszar, na którym występują rośliny objęte ochroną prawną. Do najbardziej interesujących należą: szafran spiski oraz długosz królewski. Z innych roślin objętych całkowitą ochroną gatunkową można spotkać: wawrzynka wilczełyko, storczyka szerokolistnego, grążela żółtego, bluszcza pospolitego, a z gatunków objętych ochroną częściową grzybienie białe, konwalię majową i kruszynę pospolitą. Świat zwierząt reprezentują: sarna, zając szarak, jeleń, kuna leśna, borsuk, jeż i gacek wielkouch, bażant, kuropatwa, chronione gatunki kumak nizinny, rzekotka drzewna,  jaszczurka zwinka i żyworodna, padalec , żmija zygzakowata, zaskroniec i wiele innych.
Trzeba zaznaczyć, że Bratucicki OchK jest cenny pod względem przyrodniczym  gdyż zachowany jest on w niewielkim stopniu przekształcenia środowiska, a to sprzyja utrzymaniu bioróżnorodności tego obszaru oraz bogactwu świata  florystycznego i faunistycznego.
RADŁOWSKO-WIERZCHOSŁAWICKI OBSZAR CHRONIONEGO KRAJOBRAZU położony jest w zachodniej części Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, zajmuje powierzchnię  20 336ha w zarządzie Nadleśnictwa 6864,40ha. 37% obszaru porasta zwarty kompleks lasów poprzerywany miejscami przez śródleśne łąki, bagna, moczary i stawy. Dominujące zbiorowiska to kontynentalny bór mieszany – (Querco roboris-Pinetum ) i Tilio-Carpinetum betuli – grąd subkontynentalny. Można tez spotkać na mniejszej powierzchni zespoły bór sosnowy - Vaccinio myrtilli-Pinetumi, lęg olszowy Circaeo-Alnetum i Carici elongatae-Alnetum. Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna zwyczajna z udziałem dęba szypułkowego, a domieszce: brzoza brodawkowata, olsza czarna, grab zwyczajny, jesion wyniosły, modrzew, świerk pospolity i dąb bezszypułkowy. W runie gatunki orlica pospolita, siódmaczek leśny konwalijka dwulistna. Do najbardziej interesujących roślin Radłowsko-Wierzchosławickiego OChK należy szafran spiski. Kolejnymi gatunkami zasługującymi na uwagę są rosiczka okrągłolistna i widłak torfowy. Z innych gatunków objętych całkowitą ochroną prawną występują salwinia pływająca, grążel żółty, wawrzynek wilczełyko, storczyk plamisty i szerokolistny i gnidosz rozesłany. Rośliny objęte ochroną częściową to: grzybień biały, bagno zwyczajne, konwalia majowa kalina koralowa i kruszyna pospolita 
Rozmaitość środowisk stwarza dobre warunki bytowania dla zwierząt. Spotykane gatunki reprezentujące świat fauny to: sarna, jeleń, dzik, kuna leśna, zając szarak, gacek szary, jeż i ryjówka aksamitna bocian czarny, myszołów, świergotek łąkowy, perkoz rdzawoszyi i zausznik, kormoran czarny, bąk, brodziec krwawodzioby, bażant, kuropatwa, jaszczurki zwinka i żyworodna, padalec, zaskroniec, żmija zygzakowata. traszka grzebieniasta i zwyczajna, rzekotka drzewna, ropucha. 
Radłowsko-Wierzchosławicki Obszar Chronionego Krajobrazu jest cennym pod względem florystycznym i faunistycznym, dlatego też zachowanie niewielkiego stopnia przekształcenia tego terenu sprzyja utrzymaniu jego różnorodności przyrodniczej.
 
OBSZAR CHRONIONEGO KRAJOBRAZU DOLINY WISŁY położony jest 
w północnej części obszaru Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska. Powierzchnia tego obszaru to 2 684ha, a  swoim zasięgiem nie obejmuje lasów i gruntów nieleśnych Nadleśnictwa. Na powierzchnię tego obszaru chronionego składają się min. „wody płynące"‖ około 27%, grunty zadrzewieniowe o charakterze zwartych krzewów 
i zarośli nadrzecznych - 31% i użytki rolne - 37 % powierzchni. Pozostała powierzchnia to lasy i tereny zabudowane. Dominujące zbiorowiska roślinne to wikliny należące do zespołu Salicetum triadro-viminalis. Są to pionierskie zbiorowiska zaroślowe wykształcające się na aluwiach rzecznych w zasięgu przeciętnego poziomu wody. Występują również zbiorowiska  łęgu wierzbowo-topolowego Salici-Populetum .
Wśród gatunków roślin spotyka się topolę biała, wierzbę kruchą i biała ale flora reprezentowana jest głównie przez roślinność szuwarową. W świecie zwierząt  dominują gatunki związane ze środowiskiem wodnym, szukające schronienia lub gniazdujące w najbliższym sąsiedztwie rzeki na łachach, wydmach, skarpach brzegów rzecznych, zaroślach wikliny itp. Większość żyjących tutaj zwierząt większość objętych jest ochroną gatunkową. Można spotkać takie gatunki jak: . gągoł krzykliwy, tracz nurogęś, mewa mała i srebrzysta. 
Opisywany obszar jest niezwykle cenny pod względem krajobrazowym, florystycznym i faunistycznym. Dolina Wisły odznacza się stosunkowo dużym stopniem naturalności zarówno krajobrazu jak i fitocenoz.
 
JASTRZABSKO – ŻDŻARSKI OBSZAR CHRONIONEGO KRAJOBRAZU obejmuje południowo wschodnią część Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska. Powierzchnia tego obszaru to 28 270ha z czego na terenie jednostki 2 780,50ha -  to przede wszystkim duże kompleksy leśne stanowiące wraz z łąkami i stawami śródleśnymi trzon tego obiektu Największe powierzchnie na obszarze zajmują zespoły kontynentalny bór mieszany Querco roboris-Pinetum i Querco-Picetum oraz dąbrowa acidofilna Luzulo-Quercetum petreae i grąd subkontynentalny Tilio-Carpinetum różne warianty. Wzdłuż cieków wodnych, w obrębie ich teras występuje lęg olszowy Circaeo-Alnetum.. Drzewostany buduje głównie sosna zwyczajna i dąb szypułkowy z udziałem dęba bezszypułkowego i brzozy brodawkowatej. Podszyt tworzy kruszyna i jarzębina. W runie najczęściej występuje borówka czarna i orlica pospolita. Liczna jest również konwalia majowa, konwalijka dwulistna, kosmatka owłosiona i inne. Na terenie Obszaru występuje duża różnorodność gatunków fauny bytującej w biotopach leśnych, łąkowych i wodnych. Większość zwierząt żyjących na terenie obszaru jest objętych ochroną gatunkową. 
 

NAZWA

POWIERZCHNIA CAŁKOWITA [ha]

POWIERZCHNIA NA TERENIE NADLEŚNICTWA [ha]

POŁOŻENIE ADMINISTRACYJNE

POŁOŻENIE NA TERENIE NADLEŚNICTWA

Bratucicki

Obszar Chronionego Krajobrazu

16 492

2243,48

część gminy Bochnia, Borzecin, Brzesko, Rzezawa, Szczurowa

oddz. 326-411

Radłowsko-Wierzchosławicki

Obszar Chronionego Krajobrazu

20 336

6864,40

Części gmin Borzęcin, Radłów, Szczurowa, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Wojnicz

oddz. 246-325, 412-597

Jastrząbsko-Żdżarski

Obszar Chronionego Krajobrazu

28 270

2780,50

Części gmin Czarna. Lisia Góra, Radgoszcz, Radomyśl Wielki, Skrzyszów, Tarnów, Wadowice Górne, Żyraków

oddz. 64-103, 116-169, 229-236, 171-190

Obszar Chronionego Krajobrazu

Doliny Wisły

2 684

 

Części gmin: Bolesław, Gręboszów, Mędrzychów, Szczucin, Szczurowa, Wietrzychowice

poza gruntami Nadleśnictwa


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Dąbrowa Tarnowska

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Dąbrowa Tarnowska

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.

To obszar, na którym możesz biwakować.

Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania

z udostępnionych na ten cel terenów.

Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności.
Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.

Miłego obcowania z lasem!

Na czas usuwania skutków silnych wiatrów, obszar programu „Zanocuj w lesie” w Leśnictwie Wał Ruda zostaje wyłączony. Zapraszamy do skorzystania z wyznaczonego obszaru w leśnictwie Dulcza.

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl: Android lub iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  • regulaminem korzystania z obszaru,

  • informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska. 

Na obszarze objętym programem „Zanocuj w lesie” dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych pod warunkami zawartymi w regulaminie

Jeśli zależy Ci na rozpaleniu ogniska, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone.

Wyznaczone miejsce do rozniecania ognia znajduje się również na terenie objętym programem, posiadające współrzędne geograficzne: 50°11'33.9″N 21°14'34.3″E. Sporadycznie może być tam udostępniane drewno na ognisko do ogólnodostępnego użytku lecz rekomendujemy przyniesienie go ze sobą.

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Cyranka” Rzeszów https://radomyslwielki.pl

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Sarna” Radgoszcz http://www.szczucin.pl

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Trop” Wietrzychowice https://wietrzychowice.pl

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Bór” Brzesko https://www.brzesko.pl

  • Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza  (link do formularza z materiałów do pobrania na dole strony) oraz przesłanie go na adres dabrowatar@krakow.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: karol.blicharz@krakow.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.