Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Natura 2000

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska znajdują się 4 obszary Natura 2000.

Są to:
Jadowniki Mokre PLH120068
Dębówka nad rzeką Uszewką PLH120066
Dolina rzeki Gróbki PLH120067
Dolny Dunajec PLH120085
  Na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo znajduje się jeden obszar Natura 2000 – Jadowniki Mokre i zajmuje powierzchnię 19,93 ha- oddz. 267a, 277a-,b,d,f c(fragment). Obejmuje on teren podmokłych łąk nieopodal rzeki Kisielina w granicach pradoliny Dunajca. w miejscowości Wał Ruda (Śmietana). Całkowita powierzchnia wynosi około 705 ha i leży na terenie gmin Radłów i Wietrzychowice. Na całym obszarze występują populacje trzech gatunków motyli wymienianych w II Załączniku Dyrektywy Siedliskowej: dwa gatunki modraszka - Maculinea teleius, Maculinea nausithos oraz czerwończyk nieparek - Lycaena dispar. Zachowanie siedlisk tego obszaru jest istotne dla zachowania ciągłości siedlisk tych motyli na obszarze Polski Południowej.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Światowy dzień mokradeł

Światowy dzień mokradeł


Już czas na przywrócenie mokradeł - 2 lutego 2023 Światowy dzień Mokradeł

 

Światowy Dzień Mokradeł to kampania prowadzona na całym świecie, której celem jest podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat roli terenów podmokłych w przyrodzie i działalności człowieka. Obchodzona jest co roku w dniu 2 lutego na pamiątkę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych – międzynarodowego traktatu przyjętego w 1971 r.,
w którym uczestniczą obecnie 172 państwa.

Mokradła, czyli tereny podmokłe, to obszary lądowe stale bądź sezonowo nasycone
lub zalane wodą. Do śródlądowych terenów podmokłych zalicza się bagna, torfowiska, jeziora, rzeki, tereny zalewowe i moczary. Do mokradeł nadbrzeżnych należą słonorośla, estuaria, lasy namorzynowe, laguny, a nawet rafy koralowe. Stawy rybne, pola ryżowe i saliny to tereny podmokłe utworzone przez człowieka.

Tereny podmokłe pełnią istotne dla społeczeństwa funkcje, zaczynając od magazynowania i wody, poprzez ochronę przed sztormami oraz powodziami, na podtrzymywaniu bioróżnorodności i akumulacji węgla kończąc. Od 1970 r. ponad 35% mokradeł uległo degradacji, a proces ten postępuje coraz szybciej. Odwrócenie tego trendu ma kluczowe znaczenie dla zachowania równowagi w przyrodzie i funkcjonowania człowieka, także w kontekście adaptacji do zmian klimatu.

„Nasze działania mają znaczenie. Jedno małe działanie może wywołać efekt rozchodzących się fal.” - to jest główna idea stojąca za wizualizacją kampanii, która symbolicznie przedstawia osobę aktywnie przywracająca mokradła poprzez proces nasadzania roślin. Rozchodzące się fale oznaczają rozprzestrzenianie się idei oraz dalekosiężny wpływ nawet najmniejszych decyzji. 

Więcej informacji na temat Konwencji o obszarach wodno-błotnych oraz działaniach Krajowego Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej znajduje się na stronie http://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl/ochrona-mokradel

#GDOS #GenerationRestoration #ForWetlands #WorldWetlandsDay