Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka przyrodniczo-leśna

Zachęcamy do korzystania z obiektów edukacyjnych zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska!
 
Zapraszamy na:
 
  • Ścieżkę dydaktyczną - Ścieżkę przyrodniczo - leśną "Lasy Wierzchosławickie" w leśnictwie Wierzchosławice. 
Na trasie ścieżki znajdują się też tablice edukacyjne, z których można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o bogactwie roślin i zwierząt zamieszkujących las.
Trasa ścieżki rozpoczyna się w Wierzchosławicach - Dwudniakach. Przy bramie ścieżki znajduje się obszerny parking . Początek ścieżki to duży plac na którym oprócz stojaków z tablicami o treści edukacyjnej umieszczono wiatę pod którą można schronić się w czasie deszczu, oraz miejsce gdzie  można rozpalić ognisko. Z placu kierując się zgodnie z umieszczonymi na trasie ścieżki tabliczkami kierunkowymi trafiamy na drewnianą kładkę po której przechodzimy najpierw rów a następnie podmokłą olszynę, która bywa okresowo zalewana wodą. Kładką docieramy do drogi o nazwie "Dwunasta", którą kierujemy się w lewo i docieramy do skrzyżowania z drogą "Lechowska" gdzie znajdują się kolejne tablice dydaktyczne i ławki na których można odpocząć. Jeżeli pójdziemy dalej drogą "Lechowska" kierując się na zachód znajdziemy następne miejsce odpoczynku i dotrzemy do następnego skrzyżowania dróg "Lechowskiej" z "Jedenastą" tu zmieniając kierunek marszu na północny dotrzemy do skrętu który wprowadzi nas na ścieżkę prowadzącą do stawu o nazwie "Wróblik". Spotkamy tu jeden z ładniejszych widoków na trasie. Znajdziemy tu również tablice prezentujące zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym. Dalej wędrują groblą stawu spotkamy następne tablice tym razem prezentujące budowę stawów karpiowych oraz ryb żyjących w stawach. Po przejściu grobli dojdziemy do drogi o nazwie "Średnia" i kierują się w prawo docieramy do punktu wyjścia.
Długość trasy ścieżki około 2400 m , czas przejścia z objaśnieniami ok. 2 godziny. Ścieżka wraz ze wszystkimi obiektami jest dostępna dla wszystkich chętnych do jej odwiedzenia w dowolnym czasie. Większe grupy należy zgłaszać do nadleśnictwa w celu uniknięcia kolizji zbyt dużej ilości osób korzystających ze ścieżki jednocześnie.
 
  • Zieloną klasę wraz z Wiatą Edukacyjną „Hubertówka” w leśnictwie Bratucice
Zapraszamy do korzystania z wiaty edukacyjnej gdzie dzięki tablicom edukacyjnym poznacie procesy rozwojowe oraz budowę lasu, a także jego mieszkańców. Możecie poznać również rośliny chronione w Polsce. 
Jest to miejsce gdzie schronicie się przed złymi warunkami atmosferycznymi, odpoczniecie po leśnej wędrówce. Przy zorganizowanych zajęciach edukacyjnych z udziałem leśnika można tutaj w bezpieczny sposób rozpalić ogień i przygotować ciepły posiłek. Korzystanie z wiaty jest bezpłatne.
Dodatkowo wszelkie informację dotyczące obiektów edukacji oraz turystyki na terenie Lasów Państwowych  znajdziecie na portalu czaswlas.pl

Punkt edukacyjny

W na terenie Nadleśnictwa miejscowości Wał Ruda znajduje się punkt edukacyjny, składający się z tablic o tematyce przyrodniczo-leśnej, oraz ławek i stołów (również pod zadaszeniem). Położony jest on przy drodze Wał Ruda - Pojawie. W pobliżu jest również zlokalizowany parking. Po drugiej stronie drogi znajduje się pomnik upamiętniający akcję "Trzeci Most" z czasów II wojny światowej. W pobliżu znajduje się również muzeum-dom bł. Karoliny Kózka, a w pobliskim lesie droga krzyżowa wraz z miejscem męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!

Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!

Jak co roku w okresie przedświątecznym odbywają się  odłowy karpia z Leśnego Gospodarstwa Rybackiego Wierzchosławice. Tego roku na  nasze stoły trafi około 35 ton  królewskiego karpia handlowego, najbardziej kojarzonego  z Bożym Narodzeniem, ponadto amur, szczupak oraz tołpyga. Kilka miesięcy temu sytuacja nie wyglądała wcale tak różowo, wszystkiemu winna była susza hydrologiczna mogąca spowodować tzw. „przyduchę” w porę reagując na upały  ratowaliśmy karpie przepompowując wodę do zbiorników. Koszty wyhodowania ryb będzie  jednak w efekcie wyższy, a to przełożyło się również na ich cenę. Za kilogram karpia rodem z Wierzchosławic trzeba w tym roku zapłacić o 60 groszy więcej niż przed rokiem. 


Nasz karp nie bez powodu nazywany jest królewskim, hodowany jest w naturalnych warunkach, w śródleśnych stawach zasilanych krystalicznie czystą wodą. Nie stosujemy tu żadnych polepszaczy czy stymulatorów wzrostu, ryby pochodzą ze stawów o bardzo dobrej kulturze, żywione wyłącznie ziarnami zbóż, cechują się niepowtarzalnym smakiem znanym i cenionym od wielu lat przez naszych stałych odbiorców. Ryby od ponad miesiąca czekają na sprzedaż w specjalnych stawach - magazynach, nazywanych „zimochowami”, gdzie oczyszczają się z mułu. 


Hodowla karpia w lasach wierzchosławickich ma ponad pięćsetletnią tradycję, sięgającą XV wieku. Wówczas biskupi krakowscy (ówcześni właściciele dóbr radłowskich) zezwolili na założenie pierwszych stawów karpiowych na terenie Puszczy Radłowskiej. Obecnie zarządza nimi Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Gospodarstwo Rybackie obejmuje w sumie teren ponad 114 hektarów, z czego same zbiorniki zajmują 70 hektarów. Karpie z Wierzchosławic można kupić nie tylko w Gospodarstwie Rybackim Lasów Państwowych w Dwudniakach, ale również na wielu targowiskach w całym regionie tarnowskim.


Damian Kosierb
Kierownik Gospodarstwa Rybackiego
Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska

 

fot. Stanisław Kocwin, Damian Kosierb