Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska położone jest w południowo-wschodniej części Polski.

Zasięgiem terytorialnym obejmuje północno-wschodnią część województwa małopolskiego oraz część województwa podkarpackiego. Administracyjnie zasięgiem swym obejmuje 6 powiatów (tarnowski, dąbrowski, bocheński, brzeski, dębicki, mielecki) i 21 gmin (Lisia Góra, Radłów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Wojnicz, Bolesław, Dąbrowa Tarnowska m., Dąbrowa Tarnowska, Mędrzechów, Olesno, Radgoszcz, Szczucin, Rzezawa, Borzęcin, Brzesko, Dębno, Szczurowa, Czarna, Radomyśl Wielkim, Radomyśl Wielki, Wadowice Górne).
Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska sprawuje zarząd nad powierzchnią 14 852,49 ha, lasów będących własnością Skarbu Państwa. Nadleśnictwo nie prowadzi nadzoru nad lasami prywatnymi.
Terytorialnie Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska  podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.
Z Nadleśnictwem sąsiadują:
- od północnego- zachodu - Nadleśnictwo Pińczów (RDLP Radom),
- od północy – Nadleśnictwa Chmielnik i Staszów (RDLP Radom),
- od wschodu - Nadleśnictwo Tuszyma (RDLP Krosno),
- od południowego – wschodu  Nadleśnictwo Dębica (RDLP Kraków),
- od południa -  Nadleśnictwo Gromnik i Brzesko (RDLP Kraków),
- od  zachodu Nadleśnictwo Niepołomice (RDLP Kraków).

Cała powierzchnia Nadleśnictwa położona jest w VI Małopolskiej Krainie Przyrodniczo – Leśnej, dzielnicy 10 – Niziny Sandomierskiej, mezoregionie a - Niziny Nadwiślańskiej (oddz. 1-63, 210, 246-263) oraz dzielnicy 11 – Wysoczyzn Sandomierskich, mezoregionie a – Bocheńsko – Tarnowskim (oddz.64-209, 211-245,264-592).

Obszar działania Nadleśnictwa obejmuje swym zasięgiem tereny równinne o niewielkich sfałdowaniach i zagłębieniach, położone na wysokości od 158 do 250 m npm.

Warunki klimatyczne odznaczają się umiarkowanie chłodnymi zimami, ciepłymi wiosnami, umiarkowanie ciepłymi latami i chłodnymi jesieniami oraz wysoką amplitudą temperatur. Średnia roczna temperatura wynosi 7,8 0C, średnie opady 653 mm. Do czynników klimatycznych które niekorzystnie wpływają na efekty gospodarki leśnej należą; spóźnione przymrozki wiosenne, silne huraganowe wiatry powodujące często duże straty w drzewostanach, długotrwałe obfite opady deszczu powodujące wezbrania wód i okresowe zalewanie i podtapianie drzewostanów, obfite opady śniegu powodujące szkody od okiści i szadzi.

Na terenie Nadleśnictwa przeważają typy gleb bielicowych, rdzawych, opadowo- glejowych i gruntowo-glejowych.

Cały obszar Nadleśnictwa należy do zlewni rzeki Wisły, do której odprowadzają przepływające przez jego teren rzeki Breń, Gróbka, Dunajec, Kisielina i i Uszwica.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!

Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!

Jak co roku w okresie przedświątecznym odbywają się  odłowy karpia z Leśnego Gospodarstwa Rybackiego Wierzchosławice. Tego roku na  nasze stoły trafi około 35 ton  królewskiego karpia handlowego, najbardziej kojarzonego  z Bożym Narodzeniem, ponadto amur, szczupak oraz tołpyga. Kilka miesięcy temu sytuacja nie wyglądała wcale tak różowo, wszystkiemu winna była susza hydrologiczna mogąca spowodować tzw. „przyduchę” w porę reagując na upały  ratowaliśmy karpie przepompowując wodę do zbiorników. Koszty wyhodowania ryb będzie  jednak w efekcie wyższy, a to przełożyło się również na ich cenę. Za kilogram karpia rodem z Wierzchosławic trzeba w tym roku zapłacić o 60 groszy więcej niż przed rokiem. 


Nasz karp nie bez powodu nazywany jest królewskim, hodowany jest w naturalnych warunkach, w śródleśnych stawach zasilanych krystalicznie czystą wodą. Nie stosujemy tu żadnych polepszaczy czy stymulatorów wzrostu, ryby pochodzą ze stawów o bardzo dobrej kulturze, żywione wyłącznie ziarnami zbóż, cechują się niepowtarzalnym smakiem znanym i cenionym od wielu lat przez naszych stałych odbiorców. Ryby od ponad miesiąca czekają na sprzedaż w specjalnych stawach - magazynach, nazywanych „zimochowami”, gdzie oczyszczają się z mułu. 


Hodowla karpia w lasach wierzchosławickich ma ponad pięćsetletnią tradycję, sięgającą XV wieku. Wówczas biskupi krakowscy (ówcześni właściciele dóbr radłowskich) zezwolili na założenie pierwszych stawów karpiowych na terenie Puszczy Radłowskiej. Obecnie zarządza nimi Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Gospodarstwo Rybackie obejmuje w sumie teren ponad 114 hektarów, z czego same zbiorniki zajmują 70 hektarów. Karpie z Wierzchosławic można kupić nie tylko w Gospodarstwie Rybackim Lasów Państwowych w Dwudniakach, ale również na wielu targowiskach w całym regionie tarnowskim.


Damian Kosierb
Kierownik Gospodarstwa Rybackiego
Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska

 

fot. Stanisław Kocwin, Damian Kosierb