Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat "Lasy Radłowskie"

Rezerwat „LASY RADŁOWSKIE” Powierzchnia: 30,99 ha powierzchnia leśna zalesiona to 29,91ha

Rezerwat „LASY RADŁOWSKIE" 
Powierzchnia: 30,99 ha powierzchnia leśna zalesiona to 29,91ha
Położenie:
  • administracyjne - gmina Wierzchosławice, województwo małopolskie, powiat Tarnów.
  • w zarządzie Nadleśnictwa- Leśnictwo Bielcza oddz. 485, 484c-d,
 
Rezerwat Lasy Radłowskie – to jedyny rezerwat na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Powołany został  zarządzeniem nr 6/2001 Wojewody Małopolskiego z dnia 4 stycznia 2001 roku, głównie dla ochrony stanowisk występującego w drzewostanach szafranu spiskiego.
Jest kompleksem Lasów Wierzchosławicko – Radłowskich w pigułce. Na niewielkiej powierzchni występują mieszane bory dębowo sosnowe,  grądy niskie przechodzące stopniowo w olsy  i niewielkie fragmenty łęgów.  Przez środek rezerwatu przepływa meandrująca rzeczka Kisielina. W drzewostanie spotkać można znakomitą większość gatunków drzew leśnych naturalnie występujących na terenie nadleśnictwa. Wśród nich  pokaźnych rozmiarów dęby i lipy. Podobnie rośliny objęte ochrona gatunkową  - większość  gatunków odnaleźć można na terenie rezerwatu. Aktualnie brak jest planu ochrony dla rezerwatu. Obserwować można powolny rozpad starego drzewostanu i nieśmiało pojawiające się odnowienia głównie brzozy, olchy, miejscami świerku a w żyźniejszych fragmentach grabu i lipy. Z pojawiających się nieśmiało odnowień naturalnych wnioskować można o kierunku naturalnej przebudowy drzewostanu z iglastego na liściasty.  Starodrzew, podobnie jak istniejący w rezerwacie młodnik w którym nie wykonuje się zabiegów hodowlanych z biegiem czasu stanowić mogą doskonały materiał porównawczy – obrazujący różnice pomiędzy lasem zarządzanym przez człowieka, a lasem zarządzanym przez przyrodę.  W rezerwacie gromadzi się duża masa martwego drewna, zarówno na drzewach stojących   jak i wywróconych przez kolejne nawałnice. Powinno to sprzyjać rozwojowi organizmów  związanych z martwym drewnem.  Od północnej strony rezerwat graniczy ze stawem Maruszka dlatego na wiekowych sosnach obrzeża rezerwatu często spotkać można odpoczywające bieliki lub rybołowy. fot. K. Majka

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Dąbrowa Tarnowska

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Dąbrowa Tarnowska

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.

To obszar, na którym możesz biwakować.

Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania

z udostępnionych na ten cel terenów.

Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności.
Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.

Miłego obcowania z lasem!

Na czas usuwania skutków silnych wiatrów, obszar programu „Zanocuj w lesie” w Leśnictwie Wał Ruda zostaje wyłączony. Zapraszamy do skorzystania z wyznaczonego obszaru w leśnictwie Dulcza.

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl: Android lub iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  • regulaminem korzystania z obszaru,

  • informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska. 

Na obszarze objętym programem „Zanocuj w lesie” dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych pod warunkami zawartymi w regulaminie

Jeśli zależy Ci na rozpaleniu ogniska, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone.

Wyznaczone miejsce do rozniecania ognia znajduje się również na terenie objętym programem, posiadające współrzędne geograficzne: 50°11'33.9″N 21°14'34.3″E. Sporadycznie może być tam udostępniane drewno na ognisko do ogólnodostępnego użytku lecz rekomendujemy przyniesienie go ze sobą.

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Cyranka” Rzeszów https://radomyslwielki.pl

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Sarna” Radgoszcz http://www.szczucin.pl

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Trop” Wietrzychowice https://wietrzychowice.pl

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Bór” Brzesko https://www.brzesko.pl

  • Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza  (link do formularza z materiałów do pobrania na dole strony) oraz przesłanie go na adres dabrowatar@krakow.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: karol.blicharz@krakow.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.