Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

600081642

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśne stołówki

Leśne stołówki

Współcześnie znany jest pogląd, że dokarmianie dziko żyjących zwierząt jest zakłócaniem naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie. Jednak w silnie zurbanizowanej Europie ingerencja w naturalne procesy odbywa się mimowolnie.

Są w roku okresy kiedy zdobywanie pożywienia przez dzikie zwierzęta jest utrudnione, a potrzeby energetyczne większe. Corocznie Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska przypomina kołom łowieckim dzierżawiącym obwody na terenie nadleśnictwa o potrzebie zimowego dokarmiania i prośbę o kontakt z leśnikami terenowymi w sprawie ułatwienia dostępu do naturalnej bazy żerowej. Polega to na wykładaniu drzew ogryzowych, oraz ewentualnym odsłanianiu roślin runa leśnego. Oprócz ułatwienia żeru takie postępowanie ma na celu zmniejszenie szkód w młodnikach i uprawach leśnych. Utrzymująca się od kilku tygodni niska temperatura powoduje też konieczność dokarmiania zimującego u nas ptactwa. Owadożerne ptaki to bardzo ważny element zachowania równowagi w ekosystemie leśnym. Dlatego też nadleśnictwo zakupuje corocznie kilkaset kilogramów specjalnej karmy dla ptaków. Wykładana głównie przy osadach leśnych jest bardzo chętnie pobierana.

Smacznego!

Krzysztof Majka

fot. K. Majka