Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

600081642

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

W lasach nie ma przestojów

W lasach nie ma przestojów

Niskie temperatury i pokrywa śnieżna ma swoje dobre strony również w lesie.

Nie tylko amatorzy sportów zimowych korzystają z mrozu i pokrywy śnieżnej. Czas kiedy mróz skuwa kałuże i lokalne bagienka, a pokrywa śnieżna porywa runo leśne i młode drzewka skrzętnie wykorzystuje również leśnicy. Prawdziwa zima pozwala na dotarcie z cięciami pielęgnacyjnymi w drzewostany które nie są dostępne przez większą część roku, a pokrywa śnieżna zabezpiecza młode drzewka przed uszkodzeniem podczas prac. Skute mrozem drogi leśne nie odczuwają obciążeń spowodowanych transportem drewna. Organizmy które mogą powodować deprecjację drewna pozostają w głębokim uśpieniu. Dlatego pomimo srogich mrozów i pokrywy śnieżnej praca wre. Drewno to jak na razie niezastąpiony surowiec, który ma jeszcze taką dobra cechę, że jest odtwarzalny. Przetwórcy drewna potrzebuję rytmicznych dostaw w ciągu całego roku, ale nie ma lepszego czasu na pozyskanie drewna niż zima.

 

fot. K. Majka