Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

600081642

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapisane na drzewach

Zapisane na drzewach

Historia pozostawiania znaków na żywych drzewach jest bardzo stara. Może czas stosować coś nowego.

Niegdyś bartnicy kiedy dziali barcie nacinali na korze bartnego drzewa swój osobisty znak - ciosno. Był to swoisty akt własności, mówiący czyją własnością jest barć bądź zgrupowanie barci. Wykonywanie znaków na żywej tkance drzew przetrwało do naszych czasów. Jednak obecnie są one raczej niechlubnym śladem bytności w lesie ludzi o małej wyobraźni. Po raz pierwszy jednak zetknąłem się z upamiętnieniem na pniu drzewa historycznej rocznicy. Na terenie leśnictwa Smyków odnalazłem buka na którym ktoś upamiętnił XXX rocznicę PRL umieszczając nad napisem inicjały M J . Napis przetrwał już 38 lat. Aktualnie stosujemy nowocześniejsze metody upamiętniania wydarzeń, choćby posadzenie okolicznościowego drzewa.