Wydawca treści Wydawca treści

Plan urządzenia lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Część opisowa planu urządzenia lasu jest również udostępniana jest do wglądu w biurze Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14, w pokoju nr 16.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Dąbrowa Tarnowska

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Dąbrowa Tarnowska

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.

To obszar, na którym możesz biwakować.

Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania

z udostępnionych na ten cel terenów.

Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności.
Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.

Miłego obcowania z lasem!

Na czas usuwania skutków silnych wiatrów, obszar programu „Zanocuj w lesie” w Leśnictwie Wał Ruda zostaje wyłączony. Zapraszamy do skorzystania z wyznaczonego obszaru w leśnictwie Dulcza.

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl: Android lub iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  • regulaminem korzystania z obszaru,

  • informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska. 

Na obszarze objętym programem „Zanocuj w lesie” dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych pod warunkami zawartymi w regulaminie

Jeśli zależy Ci na rozpaleniu ogniska, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone.

Wyznaczone miejsce do rozniecania ognia znajduje się również na terenie objętym programem, posiadające współrzędne geograficzne: 50°11'33.9″N 21°14'34.3″E. Sporadycznie może być tam udostępniane drewno na ognisko do ogólnodostępnego użytku lecz rekomendujemy przyniesienie go ze sobą.

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Cyranka” Rzeszów https://radomyslwielki.pl

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Sarna” Radgoszcz http://www.szczucin.pl

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Trop” Wietrzychowice https://wietrzychowice.pl

terminy polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Bór” Brzesko https://www.brzesko.pl

  • Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza  (link do formularza z materiałów do pobrania na dole strony) oraz przesłanie go na adres dabrowatar@krakow.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: karol.blicharz@krakow.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.