Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

W lasach nie ma przestojów

W lasach nie ma przestojów

Niskie temperatury i pokrywa śnieżna ma swoje dobre strony również w lesie.

Nie tylko amatorzy sportów zimowych korzystają z mrozu i pokrywy śnieżnej. Czas kiedy mróz skuwa kałuże i lokalne bagienka, a pokrywa śnieżna porywa runo leśne i młode drzewka skrzętnie wykorzystuje również leśnicy. Prawdziwa zima pozwala na dotarcie z cięciami pielęgnacyjnymi w drzewostany które nie są dostępne przez większą część roku, a pokrywa śnieżna zabezpiecza młode drzewka przed uszkodzeniem podczas prac. Skute mrozem drogi leśne nie odczuwają obciążeń spowodowanych transportem drewna. Organizmy które mogą powodować deprecjację drewna pozostają w głębokim uśpieniu. Dlatego pomimo srogich mrozów i pokrywy śnieżnej praca wre. Drewno to jak na razie niezastąpiony surowiec, który ma jeszcze taką dobra cechę, że jest odtwarzalny. Przetwórcy drewna potrzebuję rytmicznych dostaw w ciągu całego roku, ale nie ma lepszego czasu na pozyskanie drewna niż zima.

 

fot. K. Majka