Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapisane na drzewach

Zapisane na drzewach

Historia pozostawiania znaków na żywych drzewach jest bardzo stara. Może czas stosować coś nowego.

Niegdyś bartnicy kiedy dziali barcie nacinali na korze bartnego drzewa swój osobisty znak - ciosno. Był to swoisty akt własności, mówiący czyją własnością jest barć bądź zgrupowanie barci. Wykonywanie znaków na żywej tkance drzew przetrwało do naszych czasów. Jednak obecnie są one raczej niechlubnym śladem bytności w lesie ludzi o małej wyobraźni. Po raz pierwszy jednak zetknąłem się z upamiętnieniem na pniu drzewa historycznej rocznicy. Na terenie leśnictwa Smyków odnalazłem buka na którym ktoś upamiętnił XXX rocznicę PRL umieszczając nad napisem inicjały M J . Napis przetrwał już 38 lat. Aktualnie stosujemy nowocześniejsze metody upamiętniania wydarzeń, choćby posadzenie okolicznościowego drzewa.