Asset Publisher Asset Publisher

Szacowanie szkód łowieckich

Właściciel albo posiadacz gruntu rolnego, na którym powstała szkoda łowiecka, zgłasza ją składając w postaci papierowej albo elektronicznej wniosek o szacowanie szkód łowieckich:

1) w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia;

2) w przypadku szkody wyrządzonej przez dziki na łąkach i pastwiskach:

a) poza okresem wegetacyjnym – w terminie umożliwiającym szacowanie szkody przed doprowadzeniem uszkodzonego obszaru do stanu pierwotnego przed rozpoczęciem wegetacji,

b) w okresie wegetacyjnym – w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia

Wnioski dotyczące zgłoszenia szkód wyrządzonych przez zwierzynę łowną w uprawach i płodach rolnych na terenie obwodu łowieckiego nr. 139 będącego w zarządzie Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska należy składać pocztą tradycyjną na adres Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska; 33-200 Dąbrowa Tarnowska ul. Szarwarska 1 lub pocztą elektroniczną na adres dabrowatar@krakow.lasy.gov.pl lub damian.kosierb@krakow.lasy.gov.pl

Inwentaryzacja zwierzyny

Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska w oparciu o Ustawę z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie, wyznacza dzień 28.02.2023 r. jako termin przeprowadzenia rocznej inwentaryzacji zwierzyny, będącej podstawą do sporządzenia przez dzierżawców rocznych planów łowieckich na sezon łowiecki 2023/2024, wyniki której należy przedłożyć w Nadleśnictwie w terminie do 10.03.2023 r.

 


Inwentaryzacja zwierzyny 2022

Zgodnie z zapisami art. 8b ustawy Prawo łowieckie (tj. Dz.U. 2020 poz. 1683), który wskazuje, że w następstwie nowego podziału województwa na obwody łowieckie (Uchwała Nr XXXVI/479/21 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 10 marca 2021r. w sprawie podziału województwa małopolskiego na obwody łowieckie), inwentaryzacja zwierzyny sporządzana jest w terminie 15 dni od dnia wydzierżawienia albo przekazania obwodu łowieckiego w zarząd według stanu na dzień jej sporządzenia.

W związku z powyższym Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska w oparciu  o Ustawę   z dnia   13 października 1995 r. Prawo łowieckie, wyznacza dzień 02.04.2022 r. jako termin przeprowadzenia rocznej inwentaryzacji zwierzyny, będącej podstawą do sporządzenia przez dzierżawców rocznych planów łowieckich na sezon łowiecki 2022/2023, wyniki której należy przedłożyć w Nadleśnictwie w terminie do 08.04.2022 r.


Gospodarka łowiecka

W zasięgu działania Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska gospodarkę łowiecką prowadzą 23 koła łowieckie w 23 obwodach polnych oraz w 1 obwodzie leśnym, którą Nadleśnictwo nadzoruje.

Nadleśnictwo prowadzi gospodarkę łowiecką w obwodzie łowieckim leśnym nr 86 (OHZ Wierzchosławice).
 Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska. Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 9 maja 1997 r. Dz.U.nr 53 poz. 344 oraz późniejszymi ustaleniami na terenie działania Nadleśnictwa działają 2 rejony hodowlane: nr II dla jelenia, sarny, dzika, zwierzyny drobnej, oraz nr III dla zwierzyny drobnej, sarny, nielicznie dzika i jelenia.
W skład II rejonu hodowlanego z terenu Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska wchodzi 9 obwodów łowieckich (w tym 2 obwody leśne) a III rejonu hodowlanego 16 obwodów łowieckich polnych). Kierownikiem II rejonu hodowlanego jest Nadleśniczy Nadleśnictwa Niepołomice a kierownikiem III rejonu hodowlanego jest Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska.
Powierzchnia całkowita obwodów łowieckich w rejonie II wynosi 43 310 ha (w tym 5 512 ha lasów) a w rejonie III wynosi 100 083 ha, w tym 11 129 ha lasów.
Powierzchnia całkowita obwodu łowieckiego nr 86 (OHZ Wierzchosławice) wynosi 10 075 ha, w tym 6 084 ha lasów.
Stan liczebny zwierzyny grubej na 10.03.2012 r. przedstawia się następująco:

 

  Rejon II Rejon III OHZ
Jeleń byk 60 38 37
Jeleń łania 78 35 48
Sarna kozioł 535 693 185
Sarna koza 599 795 355
Dzik 247 245 100

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!

Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!

Jak co roku w okresie przedświątecznym odbywają się  odłowy karpia z Leśnego Gospodarstwa Rybackiego Wierzchosławice. Tego roku na  nasze stoły trafi około 35 ton  królewskiego karpia handlowego, najbardziej kojarzonego  z Bożym Narodzeniem, ponadto amur, szczupak oraz tołpyga. Kilka miesięcy temu sytuacja nie wyglądała wcale tak różowo, wszystkiemu winna była susza hydrologiczna mogąca spowodować tzw. „przyduchę” w porę reagując na upały  ratowaliśmy karpie przepompowując wodę do zbiorników. Koszty wyhodowania ryb będzie  jednak w efekcie wyższy, a to przełożyło się również na ich cenę. Za kilogram karpia rodem z Wierzchosławic trzeba w tym roku zapłacić o 60 groszy więcej niż przed rokiem. 


Nasz karp nie bez powodu nazywany jest królewskim, hodowany jest w naturalnych warunkach, w śródleśnych stawach zasilanych krystalicznie czystą wodą. Nie stosujemy tu żadnych polepszaczy czy stymulatorów wzrostu, ryby pochodzą ze stawów o bardzo dobrej kulturze, żywione wyłącznie ziarnami zbóż, cechują się niepowtarzalnym smakiem znanym i cenionym od wielu lat przez naszych stałych odbiorców. Ryby od ponad miesiąca czekają na sprzedaż w specjalnych stawach - magazynach, nazywanych „zimochowami”, gdzie oczyszczają się z mułu. 


Hodowla karpia w lasach wierzchosławickich ma ponad pięćsetletnią tradycję, sięgającą XV wieku. Wówczas biskupi krakowscy (ówcześni właściciele dóbr radłowskich) zezwolili na założenie pierwszych stawów karpiowych na terenie Puszczy Radłowskiej. Obecnie zarządza nimi Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Gospodarstwo Rybackie obejmuje w sumie teren ponad 114 hektarów, z czego same zbiorniki zajmują 70 hektarów. Karpie z Wierzchosławic można kupić nie tylko w Gospodarstwie Rybackim Lasów Państwowych w Dwudniakach, ale również na wielu targowiskach w całym regionie tarnowskim.


Damian Kosierb
Kierownik Gospodarstwa Rybackiego
Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska

 

fot. Stanisław Kocwin, Damian Kosierb