Wydawca treści
Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!
Jak co roku w okresie przedświątecznym odbywają się odłowy karpia z Leśnego Gospodarstwa Rybackiego Wierzchosławice. Tego roku na nasze stoły trafi około 35 ton królewskiego karpia handlowego, najbardziej kojarzonego z Bożym Narodzeniem, ponadto amur, szczupak oraz tołpyga. Kilka miesięcy temu sytuacja nie wyglądała wcale tak różowo, wszystkiemu winna była susza hydrologiczna mogąca spowodować tzw. „przyduchę” w porę reagując na upały ratowaliśmy karpie przepompowując wodę do zbiorników. Koszty wyhodowania ryb będzie jednak w efekcie wyższy, a to przełożyło się również na ich cenę. Za kilogram karpia rodem z Wierzchosławic trzeba w tym roku zapłacić o 60 groszy więcej niż przed rokiem.
Nasz karp nie bez powodu nazywany jest królewskim, hodowany jest w naturalnych warunkach, w śródleśnych stawach zasilanych krystalicznie czystą wodą. Nie stosujemy tu żadnych polepszaczy czy stymulatorów wzrostu, ryby pochodzą ze stawów o bardzo dobrej kulturze, żywione wyłącznie ziarnami zbóż, cechują się niepowtarzalnym smakiem znanym i cenionym od wielu lat przez naszych stałych odbiorców. Ryby od ponad miesiąca czekają na sprzedaż w specjalnych stawach - magazynach, nazywanych „zimochowami”, gdzie oczyszczają się z mułu.
Hodowla karpia w lasach wierzchosławickich ma ponad pięćsetletnią tradycję, sięgającą XV wieku. Wówczas biskupi krakowscy (ówcześni właściciele dóbr radłowskich) zezwolili na założenie pierwszych stawów karpiowych na terenie Puszczy Radłowskiej. Obecnie zarządza nimi Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Gospodarstwo Rybackie obejmuje w sumie teren ponad 114 hektarów, z czego same zbiorniki zajmują 70 hektarów. Karpie z Wierzchosławic można kupić nie tylko w Gospodarstwie Rybackim Lasów Państwowych w Dwudniakach, ale również na wielu targowiskach w całym regionie tarnowskim.
Damian Kosierb
Kierownik Gospodarstwa Rybackiego
Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska
fot. Stanisław Kocwin, Damian Kosierb
Gospodarka rybacka
Wydzielone gospodarstwo rybackie Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska w Wierzchosławicach ma powierzchnię 107 ha, z czego 69 ha to powierzchnia użytkowa stawów rybnych.
Produkcja prowadzona jest na stawach o wdzięcznych nazwach: Wróblik, Maruszka, Błotnica, Okniska, Stradowski, a ich obecność w lesie jest nieodłącznym elementem krajobrazu lasów wierzchosławickich. Produkcja roczna wynosi około 90 ton karpia - narybku, kroczka i ryby handlowej. Dodatkowo hodowanymi gatunkami ryb są amur, tołpyga i szczupak. Corocznie karpie z naszych stawów trafiają na wigilijne stoły mieszkańców Tarnowa i jego okolic.
Najnowsze aktualności
Leśne inspiracje 2023
Leśne inspiracje 2023
Konkurs „Leśne Inspiracje” 2023 - Zapraszamy!
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie ogłasza XII edycję Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne Inspiracje” 2023.
kategorie tematyczne tegorocznego fotografowania małopolskiej przyrody to:
„100 lat lasu – kadry lasu"
„100 lat Ludzi lasu - portrety”
Tematy nawiązują do zbliżającej się setnej rocznicy utworzenia Lasów Państwowych, jaka będzie miała miejsce w 2024 r., a której obchody rozpoczęły się od 12 lipca br.
Las to nie tylko piękno wiekowych drzewostanów, przyrody czy źródło drewna, to także ludzie. Jubileusz 100-lecia Lasów Państwowych to również święto wszystkich osób pracujących w lasach, dla lasów i dla ludzi. Gajowy, leśniczy, nadleśniczy, edukator leśny, drwal, zrywkarz, operator harwestera, pracownicy sadzący las, wykonujący prace pielęgnacyjne, a także wielu innych pracuje na co dzień w lasach – uwiecznijcie ich i ich pracę na swojej fotografii, aby wziąć udział w Konkursie
w kategorii tematycznej: „100 lat Ludzi lasu – portrety”.
W tej edycji w zasadach konkursu zaszło kilka istotnych zmian, prosimy o zapoznanie się z Regulaminem konkursu.
Prosimy o zwrócenie uwagi na sposób zgłaszania uczestnictwa w konkursie – wprowadzony został elektroniczny Formularz zgłoszeniowy do przesłania plików cyfrowych zdjęć:
https://lesneinspiracje.lasy-krakow.pl/?r=zgloszenie
Formularz w wersji papierowej prosimy pobrać z załącznika znajdującego się poniżej i wraz z odbitkami zdjęć dostarczyć na adres biura Dyrekcji:
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie
Al. J. Słowackiego 17A, 31-159 Kraków
Z dopiskiem: LEŚNE INSPIRACJE 2023
Harmonogram konkursu przewiduje:
Ogłoszenie konkursu nastąpi w lipcu 2023 r.
Termin nadsyłania prac – 01.08.2023 r. do 15.10.2023 r.
Ogłoszenie wyników konkursu – do 15.11.2023 r.
Uczestnicy:
W kategorii tematycznej: „100 lat lasu – kadry lasu" przewidziane są w 3 kategorie wiekowe:
I dzieci – uczestnicy w wieku do 10 lat
II młodzież – uczestnicy w wieku od 11 do 17 lat
III dorośli – uczestnicy w wieku 18 lat i powyżej
w kategorii tematycznej: „100 lat Ludzi lasu - portrety”
nie ma kategorii wiekowych.
Nagrody:
Pula nagród w każdej kategorii tematycznej wynosi 4 500 zł (cztery tysiące pięćset złotych).
Ponadto zostanie przyznana nagroda Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie – trzydniowy pobyt (dwa noclegi ze śniadaniem) dla
2 osób w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Radocyna, na terenie Nadleśnictwa Gorlice.
Szczegóły konkursu zawarte są w Regulaminie XII Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne Inspiracje" 2023.
Zapraszamy do udziału w konkursie!