Wydawca treści Wydawca treści

Nasze lasy

Lasy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska rosną na powierzchni 14 605 ha gruntów w większości równinnych.

Rosną one głównie na piaszczystych glebach bielicowych i rdzawych o małej ilości składników odżywczych stąd dominacja mającej małe wymagania sosny (72%). Poza sosną rosną w naszych lasach również: dąb szypułkowego (13%), olcha (6%), brzoza (4%), modrzew, buk oraz innych gatunków liściastych i iglastych (5%). Przekłada się to na następujące typy siedlisk: borowe (57 %), lasowe (41%), olsy (2%). Siedliska wilgotne stanowią 68 % powierzchni, świeże – 30%, mokre około 2%. Ponad 50% powierzchni siedlisk lasowych jest w stanie niekształconym i zdegradowanym, a skład gatunkowy odbiega od przyjętego za docelowy. Stopniowa zmiana tego stanu poprzez systematyczną przebudowę i zastępowanie sosny gatunkami takimi jak dąb i buk jest priorytetem w działalności gospodarczej nadleśnictwa.

Ponad 12 000 ha lasów to lasy ochronne zawierające się w następujących kategoriach:

Lasy wodochronne: 10 430 ha,

Lasy stanowiące ostoje zwierząt chronionych: 310 ha,

Lasy wokół miast: 630 ha,

Lasy na stałych powierzchniach badawczych: 520 ha

Lasy obronne: 120 ha.

Lasy nadleśnictwa to ogromne bogactwo świata roślin i zwierząt, do których należą: bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko, szafran spiski (objęty ochroną w rezerwacie o powierzchni 30 ha), lilia złotogłów, kosaciec żółty, ciemiężyca zielona, bagno zwyczajne oraz wiele innych mniej lub bardziej pospolitych roślin zielnych i krzewów. Świat zwierzęcy reprezentują: dziki, jelenie, sarny, daniele, lisy, łosie, oraz bogata ornifauna z przedstawicielami takimi jak: bocian czarny, puszczyk uralski, czapla, kormoran. Łącznie na terenie lasów nadleśnictwa odnotowano występowanie 177 gatunków ptaków. Liczne tereny podmokłe oraz śródleśne stawy zapewniają świetne warunki bytowania dla gadów, płazów i ryb. Lasy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska to również dziedzictwo historyczne przejawiające się w cmentarzach z czasów I wojny światowej, miejsca akcji „Trzeci Most" oraz kulcie bł. Karoliny Kózka, która męczeńską śmiercią zginęła w tych lasach. Dziś nasze lasy są otwarte dla wszystkich i zapraszają do aktywnego wypoczynku i edukacji na łonie natury.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!

Karp z lasu …….i wiesz co jesz!!!

Jak co roku w okresie przedświątecznym odbywają się  odłowy karpia z Leśnego Gospodarstwa Rybackiego Wierzchosławice. Tego roku na  nasze stoły trafi około 35 ton  królewskiego karpia handlowego, najbardziej kojarzonego  z Bożym Narodzeniem, ponadto amur, szczupak oraz tołpyga. Kilka miesięcy temu sytuacja nie wyglądała wcale tak różowo, wszystkiemu winna była susza hydrologiczna mogąca spowodować tzw. „przyduchę” w porę reagując na upały  ratowaliśmy karpie przepompowując wodę do zbiorników. Koszty wyhodowania ryb będzie  jednak w efekcie wyższy, a to przełożyło się również na ich cenę. Za kilogram karpia rodem z Wierzchosławic trzeba w tym roku zapłacić o 60 groszy więcej niż przed rokiem. 


Nasz karp nie bez powodu nazywany jest królewskim, hodowany jest w naturalnych warunkach, w śródleśnych stawach zasilanych krystalicznie czystą wodą. Nie stosujemy tu żadnych polepszaczy czy stymulatorów wzrostu, ryby pochodzą ze stawów o bardzo dobrej kulturze, żywione wyłącznie ziarnami zbóż, cechują się niepowtarzalnym smakiem znanym i cenionym od wielu lat przez naszych stałych odbiorców. Ryby od ponad miesiąca czekają na sprzedaż w specjalnych stawach - magazynach, nazywanych „zimochowami”, gdzie oczyszczają się z mułu. 


Hodowla karpia w lasach wierzchosławickich ma ponad pięćsetletnią tradycję, sięgającą XV wieku. Wówczas biskupi krakowscy (ówcześni właściciele dóbr radłowskich) zezwolili na założenie pierwszych stawów karpiowych na terenie Puszczy Radłowskiej. Obecnie zarządza nimi Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Gospodarstwo Rybackie obejmuje w sumie teren ponad 114 hektarów, z czego same zbiorniki zajmują 70 hektarów. Karpie z Wierzchosławic można kupić nie tylko w Gospodarstwie Rybackim Lasów Państwowych w Dwudniakach, ale również na wielu targowiskach w całym regionie tarnowskim.


Damian Kosierb
Kierownik Gospodarstwa Rybackiego
Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska

 

fot. Stanisław Kocwin, Damian Kosierb