Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat "Lasy Radłowskie"

Rezerwat „LASY RADŁOWSKIE” Powierzchnia: 30,99 ha powierzchnia leśna zalesiona to 29,91ha

Rezerwat „LASY RADŁOWSKIE" 
Powierzchnia: 30,99 ha powierzchnia leśna zalesiona to 29,91ha
Położenie:
  • administracyjne - gmina Wierzchosławice, województwo małopolskie, powiat Tarnów.
  • w zarządzie Nadleśnictwa- Leśnictwo Bielcza oddz. 485, 484c-d,
 
Rezerwat Lasy Radłowskie – to jedyny rezerwat na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Powołany został  zarządzeniem nr 6/2001 Wojewody Małopolskiego z dnia 4 stycznia 2001 roku, głównie dla ochrony stanowisk występującego w drzewostanach szafranu spiskiego.
Jest kompleksem Lasów Wierzchosławicko – Radłowskich w pigułce. Na niewielkiej powierzchni występują mieszane bory dębowo sosnowe,  grądy niskie przechodzące stopniowo w olsy  i niewielkie fragmenty łęgów.  Przez środek rezerwatu przepływa meandrująca rzeczka Kisielina. W drzewostanie spotkać można znakomitą większość gatunków drzew leśnych naturalnie występujących na terenie nadleśnictwa. Wśród nich  pokaźnych rozmiarów dęby i lipy. Podobnie rośliny objęte ochrona gatunkową  - większość  gatunków odnaleźć można na terenie rezerwatu. Aktualnie brak jest planu ochrony dla rezerwatu. Obserwować można powolny rozpad starego drzewostanu i nieśmiało pojawiające się odnowienia głównie brzozy, olchy, miejscami świerku a w żyźniejszych fragmentach grabu i lipy. Z pojawiających się nieśmiało odnowień naturalnych wnioskować można o kierunku naturalnej przebudowy drzewostanu z iglastego na liściasty.  Starodrzew, podobnie jak istniejący w rezerwacie młodnik w którym nie wykonuje się zabiegów hodowlanych z biegiem czasu stanowić mogą doskonały materiał porównawczy – obrazujący różnice pomiędzy lasem zarządzanym przez człowieka, a lasem zarządzanym przez przyrodę.  W rezerwacie gromadzi się duża masa martwego drewna, zarówno na drzewach stojących   jak i wywróconych przez kolejne nawałnice. Powinno to sprzyjać rozwojowi organizmów  związanych z martwym drewnem.  Od północnej strony rezerwat graniczy ze stawem Maruszka dlatego na wiekowych sosnach obrzeża rezerwatu często spotkać można odpoczywające bieliki lub rybołowy. fot. K. Majka

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśne inspiracje 2023

Leśne inspiracje 2023

Konkurs „Leśne Inspiracje” 2023 - Zapraszamy!

 

 

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie ogłasza XII edycję Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne Inspiracje” 2023.

kategorie tematyczne tegorocznego fotografowania małopolskiej przyrody to:

„100 lat lasu – kadry lasu"

„100 lat Ludzi lasu - portrety”

Tematy nawiązują do zbliżającej się setnej rocznicy utworzenia Lasów Państwowych, jaka będzie miała miejsce w 2024 r., a której obchody rozpoczęły się od 12 lipca br.

Las to nie tylko piękno wiekowych drzewostanów, przyrody czy źródło drewna, to także ludzie. Jubileusz 100-lecia Lasów Państwowych to również święto wszystkich osób pracujących w lasach, dla lasów i dla ludzi. Gajowy, leśniczy, nadleśniczy, edukator leśny, drwal, zrywkarz, operator harwestera, pracownicy sadzący las, wykonujący prace pielęgnacyjne, a także wielu innych pracuje na co dzień w lasach – uwiecznijcie ich i ich pracę na swojej fotografii, aby wziąć udział w Konkursie
w kategorii tematycznej: „100 lat Ludzi lasu – portrety”.

W tej edycji w zasadach konkursu zaszło kilka istotnych zmian, prosimy o zapoznanie się z Regulaminem konkursu.

Prosimy o zwrócenie uwagi na sposób zgłaszania uczestnictwa w konkursie – wprowadzony został elektroniczny Formularz zgłoszeniowy do przesłania plików cyfrowych zdjęć:

https://lesneinspiracje.lasy-krakow.pl/?r=zgloszenie

Formularz w wersji papierowej prosimy pobrać z załącznika znajdującego się poniżej i wraz z odbitkami zdjęć dostarczyć na adres biura Dyrekcji:

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie

Al. J. Słowackiego 17A, 31-159 Kraków

Z dopiskiem: LEŚNE INSPIRACJE 2023

Harmonogram konkursu przewiduje:

Ogłoszenie konkursu nastąpi w lipcu 2023 r.

Termin nadsyłania prac – 01.08.2023 r. do 15.10.2023 r.

Ogłoszenie wyników konkursu – do 15.11.2023 r.

Uczestnicy:

W kategorii tematycznej: „100 lat lasu – kadry lasu" przewidziane są w 3 kategorie wiekowe:

I dzieci             –          uczestnicy w wieku do 10 lat

II młodzież       –          uczestnicy w wieku od 11 do 17 lat

III dorośli          –          uczestnicy w wieku 18 lat i powyżej

w kategorii tematycznej: „100 lat Ludzi lasu - portrety”
nie ma kategorii wiekowych.

Nagrody:

Pula nagród w każdej kategorii tematycznej wynosi 4 500 zł (cztery tysiące pięćset złotych).

Ponadto zostanie przyznana nagroda Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie – trzydniowy pobyt (dwa noclegi ze śniadaniem) dla
2 osób w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Radocyna, na terenie Nadleśnictwa Gorlice.

Szczegóły konkursu zawarte są w Regulaminie XII Małopolskiego Konkursu Fotograficznego  „Leśne Inspiracje" 2023.

Zapraszamy do udziału w konkursie!